BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az agrárminiszter szerint többen már alig várják az állami földvásárlást

Az állam ma kezdi meg a leendő Nemzeti Földalapba szánt földek felvásárlását a Kincstári Vagyoni Igazgatóságon (KVI) keresztül, előbb, mint ahogy a parlament a földalapról szóló törvényt egyáltalán elfogadhatta volna - igaz, a kormány így is tervezte.

2001. szeptember 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ma megkezdődik az 1088/2001. és a 2221/2001. számú kormányhatározatok végrehajtása - jelentette be Vonza András földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter sajtótájékoztatón tegnap. Az egyik határozat a termőföldtulajdon szerzését korlátozó rendelkezések kijátszására irányuló (értsd: zseb-) szerződések felszámolásáról szól, a másik pedig felhívja a KVI-t, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal (FVM) kötött megállapodás alapján gondoskodjék a vételre felajánlott termőföldrészletek megvásárlásáról. Miután a megállapodást megkötötték, s tegnap az FVM-ben eligazították a KVI szakembereit, mától kezdhetik felajánlani a földeket a tulajdonosok, s - mivel az ügyintézés időbe telik - várhatóan a jövő hét első felében üttetnek nyélbe az első ügyletek. A kormányzat tervei szerint az így felajánlott földek is a Nemzeti Földalap Kht.-ba kerülnének a vonatkozó törvény meghozatalát követően.
Lapunk érdeklődésére, miszerint mi lesz, ha a földtulajdonosok nem ajánlanak fel a várt mennyiségben földeket az államnak, Vonza azt mondta, hogy vidéki útjain sok olyan emberrel találkozik, aki már alig várja az állami felvásárlás kezdetét. A miniszter szerint a földvásárlásra idén 3 milliárd forint jut. Ez az összeg lapunk számításai szerint 200-300 ezer forintos hektáronkénti átlagos árral számolva mintegy 12 ezer hektár megvásárlására elegendő. A vásárlásra szánt 3 milliárdon túl másfél milliárd forintot költenek még a földhasználati nyilvántartás fejlesztésére, félmilliárdot pedig a jogi feltételek megteremtésére, s mindezt abból az 5 milliárdból, ami eredetileg a Miniszterelnöki Hivatal büdzséjében szerepelt a Nemzeti Földalap fejezet mellett.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet