BUX 139098.17 -0,15 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén 2,5 millió tonna kalászos exportjára van kilátás

Minél később hirdeti meg az agrártárca a gabona exporttámogatását, az intézkedés annál kevésbé tudja kedvezően befolyásolni a piacot - aggódik a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ). Ma még az sem biztos, hogy lesz exporttámogatás, hiszen a tárca csak annyit közölt, vizsgálják annak szükségességét. A MOSZ ezzel szemben kompenzációt is vár az államtól a gabonatermelők számára az erős forint okozta veszteségekért. Súlyos zavar van a gabonapiacon - szögezte le Tóth István, a MOSZ titkára a szervezet gabonaválasztmányának tegnapi ülésén. Idén 7 millió tonna kalászos gabona termett, ebből 5,1 millió tonna búza. A belföldi felhasználáson túli fölösleg 2,5 millió tonna, exportálni viszont gyakorlatilag lehetetlen, az elmúlt két hónapban mindössze 150 ezer tonna gabonát vittek ki az országból. A takarmány minőségű búza ára 18 ezer, az étkezési minőségűé pedig 22-23 ezer forint tonnánként. Az átlagár 3 ezer forinttal alacsonyabb az agrártárca által is elismert 24,3 ezer forintos önköltségnél. A MOSZ szerint a kalászosok jelenlegi átlagára 15 százalékkal alacsonyabb, mint tavaly, s ebből összesen 20 milliárd forint veszteségük származik a termelőknek. Hasonló a helyzet a kukoricánál, ahol a bő termés 50 milliárdos veszteséget vetít előre. A szárazság miatt az ország egyes területein az utóbbi időben romlottak a termésátlag-kilátások, ezért a MOSZ a korábbi 7 millió tonna helyett már csak 6-6,5 millió tonnás kukoricatermésre számít. Ez a mennyiség is elég

2001. augusztus 30. csütörtök, 23:59

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet