László Levente
Románia megszüntette a magyar sertéshúsra korábban kivetett 45 százalékos védővámot, s bármely országból származó sertéshúsra egységesen 20 százalékos vámot állapított meg év végéig. A sertéshúskészítményekre azonban legalább december elejéig továbbra is fennmarad a védővám, s úgy tetszik, fékezik az export bővülését a magas magyarországi alapanyagárak is, bár a hagyományos román piacra a magyar sertéshúsexport több ezer tonna évente, s az érdekképviseletek bíznak a kivitel bővülésében. Farkas Imre, a Romániába jelentős mennyiségű sertéshúst és 2500 tonna sertéshúskészítményt szállító Zalahús Rt. vezérigazgatója szerint a vám még mindig magas és magasak a magyar élőállat-árak is. Utóbbi átlagosan országos szinten 365-370 forint, több, mint a környező országokban, az EU-ban vagy a tengerentúlon (NAPI Gazdaság, 2001. augusztus 29., szám, 3. oldal). Martos Géza, a NAGISZ Rt. húsipari igazgatója szerint cége 1999-ben 1100 tonna sertéshúst szállított Romániába, tavaly csak 72 tonnát, az idén pedig semennyit, annak ellenére, hogy román-magyar vegyesvállalatuk is van a határon túl. A magyar sertéshúsnál még mindig versenyképesebb a román piacon a német és a lengyel - állítja Kiss László, a Debreceni Hús Rt. gazdasági vezérigazgató-helyettese. Hasonló véleményen vannak a Falcotrade Rt. illetékesei is, mégis arra számítanak, hogy a jelenlegi heti 80 tonnás romániai kivitelt a vámcsökkentés után duplájára-háromszorosára tudják növelni. Zeitvogel János vezérigazgató-helyettes szerin
2001. augusztus 30. csütörtök, 23:59
