BUX 139434.00 0,09 %
OTP 45410 0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A KüM indokolatlannak tartja az orosz pótvámot

A Külügyminisztérium (KüM) illetékese szerint indokolatlan és elhibázott döntés lenne Oroszország részéről, ha az eddigi nyilatkozatoknak megfelelően négy magyar agrártermékcsoportra pótvámot vetne ki. Magyarország továbbra is kész tárgyalni a piacvédelmi intézkedésekről Oroszországgal.

2001. július 27. péntek, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarország csak az orosz nitrogénműtrágyára vetett ki és tart fenn pótvámot már két éve, ellentétben más orosz árukat is ide soroló orosz nyilatkozatokkal - hívta fel a figyelmet Balás Péter, a KüM helyettes államtitkára sajtótájékoztatón tegnap. Hangsúlyozta: más orosz energiaigényes termékekre, egyes acélárukra, cementre, hullámpalára és farostlemezre nincs pótvám, hanem vizsgálat folyik arról, hogy mennyire zavarják a magyar piacot. Nitrogénműtrágyát a két év átlagában 3,5 millió dollár értékben importált Magyarország.
Orosz részről korábban bejelentették, hogy a magyar intézkedésekre válaszlépésként hamarosan büntetővámot vetnek ki az országukba tavaly összesen 12 millió dollár értékben szállított néhány magyar agrártermékre - a fagyasztott zöldségekre, a repce- és mustárolajra, a gyümölcs- és zöldséglevekre, illetve egyes levesfélékre -, lényegében megduplázva ezek vámtételét (NAPI Gazdaság, 2001. július 20., 1-3. oldal).
Az orosz döntés azután született, hogy szeptemberre kétoldalú tárgyalást terveztek a piacvédelmi intézkedésekről. Magyarország bízik abban, hogy a pótvámot nem vezetik be, illetve továbbra is kész tárgyalni a kérdésről az orosz fél. A döntéssel kapcsolatos érvekről - miszerint a magyar pótvám nem WTO-konform, illetve sérti az 1947-ben kötött kétoldalú kereskedelmi megállapodást - a helyettes államtitkár véleménye az, hogy Oroszország még nem tagja a kereskedelmi világszervezetnek, az idejétmúlt kereskedelmi megállapodást pedig egyik fél sem tudja betartani, a helyzet rendezését Magyarország többször fel is vetette.
A műtrágyára alkalmazott tonnánkénti 5200 forintos pótvámról már szintén többször kívántak egyeztetni az orosz féllel, Moszkva azonban nem tartja kormányszinten rendezendőnek a problémát - emlékeztetett Balás Péter. Szerinte azonban a műtrágyánál - mint energiaigényes terméknél - az orosz termelőknek éppen a saját kormányuk intézkedéseinek köszönhetően van árelőnyük a magyar piacon, ugyanis ezer köbméterenként 18 dollárért vásárolhatják a műtrágya előállításához nélkülözhetetlen földgázt, a magyar ipar viszont 100 dollárért, az orosz földgázt ráadásul idén július 1-jétől tonnánként 5 euró exportvámtöbblet terheli. Ezt nem lehet kigazdálkodni - érvelt Balás, utalva arra, hogy másutt, például az EU-ban is vannak piacvédelmi intézkedések egyes orosz árukra, s az Egyesült Államok is alkalmaz ilyet az orosz acélra. A kétoldalú kereskedelemben tavaly a magyar kivitel értéke 455 millió dollár volt, míg a behozatalé 2,6 milliárd dollár, s a helyzet idén az első öt hónapban még kedvezőtlenebb lett Magyarország számára, a földgáz- és kőolajimport nélkül is.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet