BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Előrelépés a környezetvédelmi jogharmonizációban

A környezetvédelmi miniszter aláírta az új hulladékbesorolási listát, amely megfelel az EU hulladéklistájának - értesült lapunk. A veszélyes hulladékokra vonatkozó kormányrendelet meghozatalát, illetve az előző rendelet módosítását elsősorban az európai uniós jogharmonizáció indokolta.

2001. július 15. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Megjelent a kormány 98/2001 (VI. 15.) számú, veszélyes hulladékokra vonatkozó rendelete - tájékoztatta lapunkat Biacs Tamásné, a Környezetvédelmi Minisztérium (KöM) hulladékgazdálkodási és környezettechnológiai főosztályának vezetője. A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy az új kormányrendelet a 102/1996-os kormányrendeletet váltja fel, meghozatalának fő oka pedig az európai uniós jogharmonizáció volt. A rendelet kapcsán hamarosan új hulladéklistát is kiadnak, az erre vonatkozó javaslatot lapunk értesülése szerint már aláírta a szakminiszter. Az új lista lényegében az EU hulladéklistája lesz, amelyen külön jelöléssel látják el a veszélyes hulladékokat.
A jövő év elején hatályba lépő új rendelet szerint a veszélyes hulladékok az üzemi gyűjtőhelyeken legfeljebb egy évig, s az e célra létesített átmeneti tárolóhelyeken is csak 3 évig tárolhatók. Ezután a telepek üzemeltetőinek gondoskodniuk kell az ártalmatlanításról, illetve a hasznosításról.

A veszélyes hulladékot eredményező tevékenységről azonban minden esetben anyagmérleget kell készíteni, utalva a keletkező hulladékok összetételére és mennyiségére is.
A Környezet- és Természetvédelmi Főfelügyelőség engedélye szükséges a veszélyes anyagok szállításához és begyűjtéséhez. A szállító, illetve begyűjtő csak az engedélyében szereplő anyagot szállíthatja, és szállítási szerződést kell tudnia felmutatni. A veszélyes hulladék begyűjtését és szállítását a rendelet alapján úgy kell végezni, hogy az ne idézzen elő a környezetben károsodást, szennyezés esetén pedig az illetékes hatóság intézkedik annak megszüntetéséről. A szállítás során a veszélyes hulladékhoz a veszélyes áruk szállítására vonatkozó dokumentáció mellett kísérő dokumentációt kell mellékelni. A szállító a veszélyes hulladék szállítását csak akkor kezdheti meg, ha a termelőtől megkapta a kitöltött „SZ” kísérőjegyet. A szállító csak a kísérőjegyen feltüntetett kezelőnek adhatja át a veszélyeshulladék-szállítmányt.
Kitér a rendelet arra is, hogy mi történjen akkor, ha a kezelő a szállítmányt nem veszi át. Ebben az esetben a szállítónak vissza kell juttatnia a termelőhöz a veszélyes hulladékot. Amennyiben azt a termelő nem veszi vissza, az illetékes környezetvédelmi felügyelőségnek a szállító jelzése alapján intézkednie kell a megoldás érdekében.
(NAPI)

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet