BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meglódult a baromfiágazat

2001. július 1. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jelenleg mintegy 25 százalékkal nagyobb az élő csirke felvásárlási ára, mint egy évvel korábban, a takarmányárak azonban ennél nagyobb mértékben, 40-45 százalékkal növekedtek. Idén az első öt hónapban 8,7 százalékkal több baromfit vásároltak fel a feldolgozók, mint az előző év azonos időszakában.

Míg tavaly ilyenkor az élő csirkéért 157 forintot kaptak a termelők a vágóhidaktól kilogrammonként, most átlagosan 198-200 forintot, 26-27 százalékkal többet - mondta lapunknak Takács László, a Baromfi Terméktanács igazgatója. Szerinte a felvásárlási árak már magasabbak, mint jó néhány uniós országban, miközben a nagyüzemi bontott csirke eladási ára még mindig 50-60 százaléka az ottani, 800-900 forintnak megfelelő árnak.
A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy a takarmányárak a felvásárlási ár emelkedésénél jóval nagyobb mértékben, 40-45 százalékkal növekedtek egy év alatt. Miután a takarmányköltség a termelési kiadások mintegy 60 százalékát teszi ki, a takarmányárak emelkedése önmagában a termelési költségek hozzávetőleg 25 százalékos növekedését okozta.
A feldolgozók az alapanyagárakban elismerik a költségek növekedését. Tehetik, mivel tartósan élénk az exportkereslet, a bontott csirke átlagára kilogrammonként 1,10-1,15 dollárra, a csont nélküli, hűtött csirke- és pulykamellfilé ára 3 dollár fölé emelkedett egy év alatt. Az külpiaci baromfiárak átlagosan 10-15 százalékos növekedése a mennyiség növekedését is figyelembe véve 22-23 százalékos többletbevételt jelent az ágazatnak.
Ugyanakkor a forint erősödése negatívan befolyásolja az ágazat eredményét. Lapunk számításai szerint ez az idén 5 milliárd forint árbevétel-kiesést okoz a tavalyi 345 millió dollárhoz képest idén emelkedő export mellett. A felfutó kivitel következtében a pulyka európai uniós kvótája már az első negyedévben kimerült, július 1-jétől azonban - más ágazatok termékeihez hasonlóan - a baromfihúsra és -készítményekre vonatkozó 101,25 ezer tonnás kedvezményes EU-kvóta is 10 százalékkal növekszik automatikusan az EU-magyar agrárkereskedelmi megállapodás nyomán. A baromfihúsexport 72 százaléka az EU tagországaiba irányul.
A terméktanács adatai szerint idén az első öt hónapban 8,7 százalékkal növekedett a baromfi-alapanyagok felvásárlása. Az export 18,8 százalékkal bővült, míg a belföldi értékesítés mindössze 2,3 százalékkal. A pulyka minden szempontból a legjobbnak bizonyult: felvásárlása 22,4, belföldi eladása 23,9 százalékkal növekedett egy év alatt, a pulykaexport 19,6 százalékos bővülését azonban megelőzte a kacsa - kisebb mennyiségű - kivitelének 69 százalékos emelkedése. Idén januártól májusig a volumenhordozó csirke felvásárlása 5,1 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest, míg a kacsáé 7,5 százalékkal. Előbbi belföldi piaca lényegében stagnált, exportja azonban 9 százalékkal nőtt, utóbbi eladása pedig belföldön 16,2 százalékkal növekedett.
László Levente

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet