BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem lesz húsáremelés szeptemberig

Betartja a húságazat az exporttámogatás ellenében a kormánynak tett ígéretét, azaz szeptemberig nem lesz húsáremelés a kiskereskedelemben - hangsúlyozza a Vágóállat és Hús Terméktanács (VHT). Megerősíti ezt a húsipari export több mint 90 százalékát adó - de a belföldi árak alakításában is jelentős súlyú - nagy feldolgozókat tömörítő Magyar Húsiparosok Szövetsége is.

2001. június 27. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egy forint húsáremelés sem történt június 1. óta, és szeptember 1-jéig nem is kell vele számolni - mondta lapunknak Zádori László, a VHT titkára. Egyúttal emlékeztetett arra, hogy a VHT május 30-i elnökségi ülésén önkorlátozást vezetett be az exporttámogatás fenntartása érdekében. A korlátozás hatására nem emelkednek a húsárak. Ámde a korlátozás jegyzőkönyvbe is foglalt feltételeit az agrártárca nem tartotta be: a mai napig nem módosította 24/2001. rendeletét úgy, hogy az agrártámogatást csak olyan feldolgozó vehesse igénybe, amely VHT-tag sertéstartótól vásárol sertést.

Szeptemberig semmilyen fogyasztói áremelkedésre nem kell számítania a magyar lakosságnak - nyilatkozta lapunknak Menczel Lászlóné, a Magyar Húsiparosok Szövetsége (Hússzövetség) titkára is. A Hússzövetségbe tömörült cégek a húsipari termelés több mint 70 százalékát, a húsipari export több mint 90 százalékát adják, s a belföldi árak alakításában is jelentős súlyuk van. Menczelné szerint a szövetség tagjai kötelező érvényűnek tekintik magukra nézve a VHT május végi önkorlátozó döntését, s a Hússzövetség tegnapi elnökségi ülésén is megerősítették ezt. Ezzel ellentétes döntés az ágazatra vonatkozóan különben is csak a VHT elnökségi ülésén születhetett volna, a terméktanács azonban az önkorlátozás óta nem tartott elnökségi ülést - tette hozzá.
Remény Ervin, a magyar húspiac 50 százalékánál „nem többet” lefedő - az önkorlátozás fejében fenntartott exporttámogatást lényegében kihasználni nem tudó - kis és közepes vágóhidak egy részét tömörítő Húscéh ügyvezetője szerint sem lenne szerencsés a kormánynak tett önkorlátozási ígéret megszegése. De felhívta a figyelmet arra, hogy a cégek sertésvágási, -feldolgozási önköltségében 70 százalékos arányú alapanyagköltség az önkorlátozási döntés óta emelkedett, kilogrammonként már 390-400 forintért is vásárolják az élő sertést. Ezt a belföldi piacon - ahol az országban levágott összes sertés 60 százaléka fogy el - nem lehet érvényesíteni az átadási árakban, s kérdés, meddig lehet az exportban. A Húscéh - az agrárpiaci rendtartásról szóló törvény lehetőségeire épülő - megoldási javaslata szerint a piaci szereplőknek növelniük kellene befizetéseiket a VHT intervenciós kasszájába, továbbá az élő sertést exportálók kötelesek lennének a jogszabályban meghatározott, úgynevezett kiegyenlítő befizetésekre a költségvetésbe.
Zádori azt emelte ki, hogy az élő sertés felvásárlása csökkent a múlt évhez képest, ennek azonban szerinte az az oka, hogy múlt év szeptember 1-jétől idén március 1-jéig semmilyen támogatásban nem részesült az ágazat, s ennek következtében a sertések száma félmillióval csökkent. Emiatt az élő sertés felvásárlási ára mostanra valóban emelkedett, a korlátozásról hozott döntés idején regisztrált kilogrammonkénti 356 forintról átlagosan 385 forintra. Nem változott viszont a hústermékek árát alapvetően befolyásoló tőkehús ára, maradt a kilogrammonkénti 770 forinton, illetve a kereskedők - kihasználva az önkorlátozást - 730 forintra csökkentették.
László Levente

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet