Adrian Nastase román miniszterelnök szerint a baromfihús piaca Romániában „teljesen nyitott a más országokból érkező termékek előtt”. Ezzel kapcsolatban leszögezte, hogy a román kormánynak lehetősége van arra, hogy ideiglenes jelleggel számos védelmi intézkedést hozzon belső piacainak védelmére. Az MTI román sajtóértesülésekre hivatkozva azt közölte, hogy a „csirkehús” esetében már megszületett a döntés, mégpedig az, hogy fenntartják a magyar termékekre vonatkozó, a kedvezményes CEFTA-vámnál magasabb vámot.
A hír kapcsán Győr Mihály, a Külügyminisztérium (KüM) főosztályvezetője lapunknak elmondta, hogy eddig nem kaptak értesítést a döntésről, amelyet a június 1-jei bukaresti egyeztetés nyomán várnak a román féltől. Magyarország akkor 6-7 ezer, Románia pedig 2 ezer tonnás kvótát javasolt a CEFTA-vámmal szállítható magyar termékekre. A KüM mai tájékoztatása szerint az egyeztetésen megállapodás született arról, hogy a román részről korábban érvényesített intézkedések jelentős részét egy hónapon belül feloldják, így az élő sertésre bevezetett 20, a sertéshús és a húskonzervek esetében pedig 45 százalékban megállapított vámtételek helyett a 10, 25, illetve 15 százalékos kedvezményes CEFTA-kvótákat alkalmazzák majd Romániában. Ugyancsak megállapodás született arról, hogy a baromfihús esetében az év második felében a - még nem pontosított - kvóta erejéig Románia visszaállítja a kedvezményes feltételeket, majd 2002. január 1-jétől ismét mennyiségi korlátok nélkül érvényesülhetnek a kedvezmények. E szerint ennél a termékcsoportnál a Romániába irányuló magyar kivitel 45 százalékos vám helyett 28 százalékos kedvezményes vám mellett bonyolódhat le (NAPI Gazdaság, 2001. június 7., 3. oldal).
Nem csupán a megállapodás fényében érthetetlenek a román protekcionista tervek. Halász János, a bukaresti Magyar Kereskedelmi Iroda vezetője korábban úgy nyilatkozott: az idei év első forgalmi adatai bizonyítják, hogy semmilyen gazdasági alapjuk nincs a magyar baromfihús importját akadályozó román intézkedéseknek. Ugyanezen okokból értetlenségét fejezte ki az újabb román terveket illetően lapunknak Földi Péter, a Baromfi Terméktanács titkára is. Szerinte a vám esetleges fennmaradása egy-két céget kedvezőtlenül érintene, de jelenleg olyan jó a baromfipiac, hogy összességében nem okozna nagy gondokat a korlátozás fenntartása.
A Romániai Baromfitenyésztők Szövetségének adatai szerint Románia az év első két hónapjában 4614 tonna baromfihúst importált, ebből 2853 tonna az EU-ból érkezett, Magyarországról pedig 243 tonna, ami az összimport 5,3 százaléka.
L. L.
