Kompromisszum körvonalazódik a kormánypártok között az 1999-es zárszámadás és a 2001-es és 2002-es költségvetés megszavazásáról. A Fidesz és az FKGP után az MDF is elfogadta, hogy két évet fogjon át a büdzsé. A párt arra is hajlandó volt, hogy a zárszámadáshoz benyújtott módosító javaslatait visszavonja. Köztük azt, amelyik lehetetlenné tette volna a két évre szóló költségvetési tervezést. Cserébe az MDF elvárja, hogy a többi kormánypárt támogassa a költségvetési törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványait.
(Folytatás a 3. oldalon)
(Folytatás a 1. oldalról)
Ezek közé tartozik a települések helyben maradó szja-részesedésének növelése, amit a kormány elutasít, és amit információink szerint a Fidesz és a kisgazdák sem támogatnak.
Az MDF a kormány javaslatához képest növelné a rendőrség költségvetési kereteit. Emelnék továbbá a közmunkaprogramra fordítható összeget. A Vám- és Pénzügyőrség költségvetési támogatását sem tartják elégségesnek, mivel szerintük nem fedezi a jövedéki szabályozásból fakadó többletfeladatokat és a határállomások korszerűsítését. Az egészségügyi béreket 30 százalékkal növelnék, szemben a kormány által javasolt 20 százalékkal. A párt számításai szerint ez a javaslatuk összesen 13 milliárdos költségvetési forrást kötne le. Kiemelten fontosnak tartják a helyi önkormányzatok szja-részesedésének emelését. A benyújtott indítványukban 10 százalékra növelnék a településeknél maradó szja mértékét, ám most már a koalíciós egyeztetésekre bíznák az emelkedés mértékének megállapítását. Az eredeti javaslatuk jövőre 35,5 milliárd forinttal apasztaná a központi büdzsé szja-bevételeit, amit az előterjesztők szerint a többlet-áfabevételekből lehet pótolni.
Baka Zoltán
