A Magyar Nemzeti Bank (MNB) húszezer forintos bankjegyet bocsát ki 2001. február 1-jén. A tízezres 1997-es bevezetése óta a gazdaságban lévő készpénzállomány több mint 50 százalékkal bővült, és a döntő részt a legnagyobb címlet teszi ki. Jelenleg a készpénzállomány értékének 74 százalékát a tízezresek adják. A húszezer forintos címlet kibocsátása pénzforgalom-technikai kérdés, amelynek előnye, hogy mérséklődik a tízezres iránti igény, a készpénzforgalom kevesebb bankjeggyel, olcsóbban lebonyolítható. A húszezres bankó kibocsátásával az új bankjegysorozat címleteinek száma hétre emelkedik, ami nemzetközi összehasonlításban megszokottnak számít. A bankjegy előoldalán Deák Ferenc, hátoldalán pedig az 1866-ban megnyílt régi képviselőház épülete látható.
Az MNB a régi típusú ötezresek elévülési határidejét 2000. november 30-áról 2001. november 30-ára módosítja a lakosság veszteségének elkerülése végett, a kibocsátott 8 millió bankjegyből ugyanis még 900 ezer nem érkezett be. Az 1999. július 26-i dátummal bevont ötezer forintos bankjegyek még egy évig válthatók át törvényes fizetőeszközre az MNB pénztárainál.
Az ezerforintos bankjegyet november 1-jétől új biztonsági elemmel - optikailag változó tulajdonságú festékkel készült nyomattal - látják el.
W. E. R.
**** KERETBEN ****
A dinamikus UPS
A nagy érdeklődésre való tekintettel az MNB a bejelentett 200 ezres igényen felül még 50 ezer millenniumi kétezrest gyárt, ezeket 2001. január 1. után lehet jegyezni. Az első kétezer emlékbankjegy árverése lezárult, de az eredményeket még nem hozták nyilvánosságra.
