BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

Befektetés

04.
04.
00:00

Figyelmeztette Szlovákiát a Moody\'s

Szlovákia egyre lassuló gazdasági növekedési üteme veszélyezteti az államháztartási hiánycél tartását − erre a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) után immár a Moody\'s nemzetközi hitelminősítő is figyelmeztetett. A Bloomberg hírügynökség szerint a Moody\'s a 2013-as szlovák gazdasági növekedés ütemét a korábbi 1,4 százalékról 0,9 százalékra módosította. Azt azonban kiemelték, hogy a hitelminősítő egyelőre nem módosít Szlovákia osztályzatán, marad az A2-es besorolás. A Moody\'s arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi makrogazdasági trendek alapján a Fico-kormánynak nehéz lesz tartania a GDP-hez viszonyított 3 százalékos hiánycélt, már csak azért is, mert a költségvetés kidolgozásakor 2,94 százalékkal számoltak, azaz minimális a mozgástér. 2012-ben 4,5 százalék volt az államháztartás hiánya. A szlovák pénzügyminisztérium egyelőre nem készül újabb takarékossági csomaggal, mivel pontosabb adatokra vár és csak júniusban rukkol elő új prognózissal. A szlovák kritikával egy időben Lengyelországot megdicsérte a Moody\'s, szerintük Varsó idei kedvező finanszírozási helyzete pozitív az ország besorolására nézve.

Szerző(k):
Sidó Zoltán
04.
04.
00:00

Rekorderedmény az Union biztosító tulajdonosánál

Története legjobb számait érte el 2012-ben a Vienna Insurance Group (VIG), amely majdnem tíz százalékkal tudta növelni adózott eredményét. A cég adózás előtti profitja 587,4 millió eurót tett ki, ami 5,1 százalékkal volt magasabb a 2011-es összegnél és új rekord a cég életében, míg az adók befizetése után tapasztalt 446,2 millió euró 9,7 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Közleményében a biztosítótársaság kiemelte, hogy minden fontosabb piacán 19 százalék fölé tudta növelni részesedését, a kedvező számok hatására az osztalékot is megemelnék, így részvényenként 1,2 eurót fizetnének ki a tavalyi eredmény után. Peter Hagen elnök-vezérigazgató az eredmények kapcsán azt emelte ki, hogy a biztosító tavaly is teljesíteni tudta stratégiai célját, hogy a piaci átlagnál gyorsabb ütemben növekedjen.

Szerző(k):
Beke Károly
04.
04.
00:00

Hirtelen odacsaptak a forintnak

A 300-as szintet is megközelítette napközben a forint az euróval szemben, innen azonban délután hirtelen nagyot gyengült az árfolyam, miután megjelent a hír, hogy csütörtökön újabb monetáris ösztönzésekről tartanak sajtótájékoztatót. Erre azonnal 2,5 forinttal erősödött az euró, a befektetők ugyanis óvatosabbak lettek a bejelentés előtt. Ugyanakkor érdekes, hogy a kötvényeket jobban kezdték venni, mivel a piac arra spekulál, hogy valamilyen kötvényvásárlási ösztönzést jelentenek be. Mindezek hatására 302,70-ig szaladt az euró, innen azonban újabb forinterősödés következett, így 302 forint alá csúszott az árfolyam. A forintra azonban elsősorban az MNB csütörtöki bejelentése hathat, ráadásul az ECB is kamatdöntő ülést tart, ami szintén fontos lehet a devizapiacok számára. A kedden 1,28 fölé stabilan erősödő euró szerdára már a múlté lett. A fordulót a rossz olasz PMI-adat okozta, ráadásul Szlovénia is egyre nagyobb bajban van, így nem csoda, hogy a dollár nem gyengült tovább.

Szerző(k):
Deák Bálint
04.
04.
00:00

A Mol és az OTP tette lejtőre a tőzsdét

Jelentős gyengüléssel zárta a napot a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe szerdán, ebben elsősorban a pesszimistára forduló nemzetközi hangulat volt a ludas. A délután megjelent gyenge amerikai foglalkoztatottsági adat után az összes részvénypiacon elbizonytalanodtak a befektetők.A szerdai kereskedés végén 17 931 ponton állt a BUX, ez 0,9 százalékkal maradt el a keddi záróértéktől. A napi mélyponthoz képest majdnem 200 ponttal sikerült visszakapaszkodnia a mutatónak, amely reggel néhány percig pluszban is volt. A forgalom kimondottan magas volt, de ez csak az OTP 9,2 milliárd forintnyi üzletkötésének volt köszönhető, a többi papír nem tudott egymilliárd forint fölé kapaszkodni.A vezető részvények mindegyike gyengüléssel fejezte be a napot, különösen fájdalmas volt a Mol és az OTP két százalék feletti bukása. Az olajcég részvényei 16 750 forintig estek, ami 1,9 százalékkal maradt el a keddi árfolyamtól, míg az OTP 4175 forintos szintje 2,4 százalékos mínusznak felelt meg. A Mol esetében a nap végi felrántás mentette meg a papírt, hiszen nem sokkal korábban még közel háromszázalékos mínuszban volt. Eközben a Magyar Telekom egyértelmű nyertese volt a szerdai kereskedésnek, hiszen 420 forintos ára stagnálást jelentett. Ez már zsinórban a második nap volt, amikor a távközlési papír jobban teljesített a két legnagyobb részvénynél.A gyógyszergyártók meglepően jól viselték a viharos nemzetközi hangulatot, hiszen a Richter 1,5 százalékos drágulás után 34 400 forintot ért, míg az Egis 18 600 forintos ára 2,2 százalékkal haladta meg a keddit.Az illikvid kispapírok közül a Biomedical és a CIG Pannónia forgalma volt a legmagasabb, azonban ez nem járt heves mozgásokkal, mindkét részvény bő másfél százalékkal zárt keddi értéke alatt.

Szerző(k):
Beke Károly