BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
header

Befektetés

05.
02.
00:00

Bizakodóbb lett a magyar

Kiemelkedő mértékben javult a fogyasztói bizalmi index Magyarországon idén az első negyedévben, bár az európai átlaghoz viszonyítva még mindig alacsony. A magyar válaszadók közül legtöbben személyes pénzügyi helyzetüket tartják kedvezőnek − derül ki a Nielsen piackutató cég közleményéből. A felmérés szerint a magyar fogyasztók jóval kedvezőbbnek várják személyes pénzügyi helyzetüket a következő egy évben, mint három hónappal korábban. Ennek köszönhetően a magyar fogyasztói bizalmi index az előző negyedévi 37 pontról 43-ra emelkedett. A módszertan kapcsán a kutatócég megjegyzi: ahol a fogyasztói bizalmi index kisebb, mint 100, ott pesszimisták a fogyasztók, míg a 100 pont feletti érték azt mutatja, optimistán ítélik meg a közeljövő gazdasági kilátásait. Az európai felmérésben szintén kedvezően változott a fogyasztói bizalmi index. A vizsgált huszonkilenc országból húszban emelkedett a mutató az első negyedévben. Ennek ellenére Európában a fogyasztói bizalmi index átlagosan ugyanúgy 71 pont lett az első negyedévben, mint a tavalyi negyedik negyedév során. A legnagyobb fogyasztói bizalmi indexet elért hét európai ország Norvégia 106, Svájc 100, Dánia 95, Németország 91, Ausztria 90, Törökország és Svédország 83-83 ponttal.

Szerző(k):
Mezősi Tamás
04.
30.
00:00

Nyárias nap volt a tőzsdén

Távol maradással tüntettek a befektetők a Budapesti Értéktőzsdén, ahol nem sok említésre méltó dolog történt hétfőn − de legalább pluszban zárt az irányadó index. Nagyjából ugyanott indult a BUX, ahol pénteken végzett, de közben volt némi elbizonytalanodás. A napon belüli maximumot reggel érte el 17 969 ponton, majd innen gyorsan 17 851 pontig zuhant − ezzel el is érte napi mélypontját az index. A százpontos differencia jelzi, hogy nem volt nagy mozgás a parketten, sőt: a forgalom elképesztően sivár volt. Egyedül az OTP-vel kereskedtek milliárd feletti tételben, az együttes forgalom pedig alig haladta meg a hárommilliárd forintot. Mindenesetre végül 0,4 százalékos pluszban, 17 924 ponton fejezte be a napot a BUX. A négy blue chip közül egyedül az OTP esett, igaz, a bankpapír megúszta egy 0,1 százalékos mínusszal. A részvény nem sokkal zárás előtt még a 4600 forintos szintet ostromolta, de a záró szakaszban leküldték 4556 forintra. Egészen pontosan 0,73 százalékkal emelkedett viszont mind a Mol, mind a Magyar Telekom. Az olajpapír esetében ez 15 820, a telekomrészvény esetében pedig 415 forintos végállomást jelent. A Richter 0,3 százalékkal, 33 600 forintra, az Egis pedig 0,6 százalékkal, 18 100 forintra emelkedett. A Masterplast ezúttal a forgalom rangsorában jobban szerepelt, mint az Egis, és az ötödik helyre lépett fel (ehhez elég volt egy ötvenmillió forintot sem elérő kötésérték), az árfolyama azonban nem változott.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
04.
30.
00:00

Elfogadták az Alteo mérlegét

Elfogadták a tavalyi beszámolót az Alteo Nyrt. éves rendes közgyűlésén a társaság részvényesei. A cég 5,5 milliárd forint árbevétellel, 591 millió EBITDA-szintű eredménnyel, 95 millió adózott eredménnyel és 8,5 milliárd forintos mérlegfőösszeggel zárta a 2012. üzleti évét. Tavaly a csoport árbevételének 10 százaléka származott villamosenergia-termelésből. Az értékesített villamos energia naturáliában kifejezett értékének 44 százalékát teszik ki a megújuló erőművek, míg az árbevételből 82 százalékot képvisel a zöld portfólió. A cégcsoport növekvő villamosenergia-kereskedelemi árbevételét egyrészt − a hagyományos tüzelésű erőművek által termelt − csoporton belüli villamosenergia-értékesítés bővülése, másrészt a fogyasztói portfólió és nagykereskedői aktivitás növekedése biztosította. Mindezek eredményeként a csoportszintű árbevételen belül 40 százalékra nőtt a kereskedés aránya. A konszolidált árbevétel legnagyobb részét pedig továbbra is a hőenergia-értékesítésből származó bevétel adja, közel 50 százalékos részesedéssel.  A cég stratégiai célja, hogy az energiatermelés és az energiakereskedelem területén diverzifikált portfóliót építsen ki, amely a szektor több területére építve bevételeket generál, illetve csökkenti a változások miatti kitettséget is − mondta ifj. Chikán Attila, a cég vezérigazgatója.

Szerző(k):
Deák Bálint
04.
30.
00:00

BIF-közgyűlés osztalék nélkül

Idén sem fizet osztalékot a BIF, derült ki a 16 éve tőzsdén szereplő ingatlanhasznosító hétfő délelőtti közgyűlésén. Az alig néhány megjelent részvényes az alaptőke 58 százalékát képviselte és csaknem egyhangúan fogadták el a 723 milliós nyereséget mutató egyedi és a 204 milliós veszteséget tartalmazó konszolidált mérleget. Egy kisrészvényes ugyan felvetette az osztalékfizetés gondolatát, de kiderült, hogy a társaság helyzete ezt aligha teszi lehetővé, bár egy 25 millió eurós CIB-hitel friss átütemezése érdemben javította a cég likviditását. A BIF tőzsdei árfolyama az utóbbi hónapokban felére esett, a 251 forintos árfolyamon számolva a tőzsdei kapitalizáció a 14,3 milliárdos konszolidált saját tőke kevesebb mint 45 százaléka.

Szerző(k):
Deák Bálint