Az ausztrál dollár vesszőfutása hétfőn kezdődött, azután, hogy a Sydney Morning Herald információi szerint Soros György hongkongi és szingapúri cégeken keresztül egymilliárd dollár értékben nyitott shortügyleteket a szigetország devizájával szemben. A CNBC kérdésére a Soros Fund Management nem erősítette meg a lap információit. Az ausztrál deviza gyengülése kedden folytatódott, miután az ország jegybankja 25 bázisponttal, 2,75 százalékra vágta a kamatot. A döntéshozók szerint a rekord erős ausztrál dollár már veszélyeztette a feldolgozóipart a drága export miatt, közvetve pedig növelte a munkanélküliséget. A kamatcsökkentésre azért is szükség volt, mert a félelmek szerint az ausztrál gazdaság lehet Kína lassulásának legnagyobb áldozata, a szigetország ugyanis jórészt bányaiparára támaszkodik, a nyersanyagokat pedig korábban a dinamikusan növekvő ázsiai gazdaság szívta fel.
Napi grafikonok
Korábban az ausztrál gazdaság rendre a többi fejlett országnál magasabb kamat mellett működött, hogy magához vonzza a tőkét a folyó fizetési mérleg hiányának kompenzálására. Ausztrália ugyanis 1975 óta nem tudott többletet produkálni mérlegében. Most azonban a Fed és az ECB tartósan alacsony kamata mellett az ausztrál jegybank is beállhatott a sorba, hiszen így nem csökken a kamatelőnye. A gazdasági növekedés élénkítése azért is kulcskérdés, mert a canberrai kormány a tervek szerint a jövő héten publikálja utolsó költségvetési tervezetét a szeptember közepén esedékes választások előtt. A kormánynak pedig egyre jobban fáj a túl erős dollár a kampányban, ezért nekik is kapóra jöhet a kamatvágási sorozat.
