BUX 138714.03 -0,56 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Soros is gyengíti az ausztrál dollárt

Soros shortol, kamatot vágtak, és Kína erőtlen teljesítménye is az ausztrál dollár gyengülése mellett szól.

2013. május 8. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ausztrál dollár vesszőfutása hétfőn kezdődött, azután, hogy a Sydney Morning Herald információi szerint Soros György hongkongi és szingapúri cégeken keresztül egymilliárd dollár értékben nyitott shortügyleteket a szigetország devizájával szemben. A CNBC kérdésére a Soros Fund Management nem erősítette meg a lap információit. Az ausztrál deviza gyengülése kedden folytatódott, miután az ország jegybankja 25 bázisponttal, 2,75 százalékra vágta a kamatot. A döntéshozók szerint a rekord erős ausztrál dollár már veszélyeztette a feldolgozóipart a drága export miatt, közvetve pedig növelte a munkanélküliséget. A kamatcsökkentésre azért is szükség volt, mert a félelmek szerint az ausztrál gazdaság lehet Kína lassulásának legnagyobb áldozata, a szigetország ugyanis jórészt bányaiparára támaszkodik, a nyersanyagokat pedig korábban a dinamikusan növekvő ázsiai gazdaság szívta fel.


Napi grafikonok

Korábban az ausztrál gazdaság rendre a többi fejlett országnál magasabb kamat mellett működött, hogy magához vonzza a tőkét a folyó fizetési mérleg hiányának kompenzálására. Ausztrália ugyanis 1975 óta nem tudott többletet produkálni mérlegében. Most azonban a Fed és az ECB tartósan alacsony kamata mellett az ausztrál jegybank is beállhatott a sorba, hiszen így nem csökken a kamatelőnye. A gazdasági növekedés élénkítése azért is kulcskérdés, mert a canberrai kormány a tervek szerint a jövő héten publikálja utolsó költségvetési tervezetét a szeptember közepén esedékes választások előtt. A kormánynak pedig egyre jobban fáj a túl erős dollár a kampányban, ezért nekik is kapóra jöhet a kamatvágási sorozat.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet