A tél is hűtötte a Magyar Telekomot
A várakozásoknál és a tavalyinál is jóval gyengébb eredményt ért el a Magyar Telekom az első negyedévben. Az egyik érzékeny pont a rezsicsökkentés volt, de azért az egész évet még korai lenne temetni.
A tél is hűtötte a Magyar Telekomot
A várakozásoknál és a tavalyinál is jóval gyengébb eredményt ért el a Magyar Telekom az első negyedévben. Az egyik érzékeny pont a rezsicsökkentés volt, de azért az egész évet még korai lenne temetni.
A tőzsdék emelkedésén bukott az Aegon
A részvénypiacok esése ellen biztosította be magát az Aegon, azonban végül ez okozta a vesztét, hiszen az utóbbi hónapok töretlen emelkedése miatt az ügyletek fedezeti költsége veszteségként jelent meg. Jórészt ezért csökkent kétharmadával a társaság eredménye, miközben versenytársa, az ING duplázni tudta nyereséget. Szerdán közölte első negyedéves eredményét a két legnagyobb holland pénzügyi vállalat, az Aegon és az ING Group. Előbbi profitja 61 százalékkal 204 millió euróra csökkent, ami nagyrészt annak volt köszönhető, hogy 281 millió eurónyi fedezeti veszteséget könyvelt el az év első három hónapjában. A Reuters elemzői konszenzusa 329 millió eurós profitot valószínűsített. A 445 millió eurós adózás előtti veszteség ugyanakkor megfelelt az előzetes prognózisnak. A másik holland óriás, az ING Group profitja ugyanakkor több mint a duplájára emelkedett tavalyhoz képest az első negyedévben. A cég nettó eredménye így 1,804 milliárd euró lett, ebből azonban 940 millió eurót egyszeri bevételek tettek ki, mint például a hongkongi, a makaói és a thaiföldi életbiztosítási üzletágak eladása. Az ázsiai értékesítések mellett az ING szerdán bejelentette, hogy európai biztosítási üzletágát is bevezetné a tőzsdére.
Szárnyakat kapott a forint szerdán
Jelentősen erősödött szerdán a forint az euróval szemben, így lassan a 295-ös szint is távolba kerül. Az ok továbbra is elsősorban a kedvező nemzetközi hangulat, hiszen a világ részvénypiacai napról napra döntenek új történelmi csúcsokat; a 295-ös szintet korábban erős ellenállásnak tartották, így ennek áttörése jóval szebbé tette a forint technikai képét. A nap második felében 293,73-nál volt az euró jegyzése, ami 0,8 százalékkal volt alacsonyabb a keddinél. A dollárral szemben csaknem másfél százalékkal, 222,82-ig ugrott a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 238,13 forintba került. A nemzetközi színtéren ahogy a fentiekből is kitűnik, az euró erősödéséről szólt a nap, az 1,31685-ös délutáni árfolyam több mint fél százalékkal volt magasabb a keddinél. Az euró erősödése szintén az optimista nemzetközi hangulatnak köszönhető, a jelek szerint megállíthatatlan a befektetők éhsége, a részvénypiacok szinte kivétel nélkül történelmi csúcson vannak. A magyar állampapírok másodpiacán is folytatódott a trendszerű hozamcsökkenés szerdán, a legnagyobb mértékben az ötéves papírok hozama esett vissza, de a többi futamidőn is negatív volt a tendencia. A nap végén a másodpiaci referenciahozamok 3,99 és 5,24 százalék között szóródtak.
Nullára hozta a piac a szerdát
Tízmilliárd forintos forgalom mellett érdemben nem változott a BUX árfolyama szerdán, miután a napi kereskedésben 18 458 ponton, 0,2 százalékos eséssel állt meg a mutató. Egészen a zárás előtti percekig enyhe pluszban volt a BUX, ám öt óra előtt leadta minden erejét az index. A nap vállalati híre kétségtelenül a lehangoló Magyar Telekom-gyorsjelentés volt: a távközlési cég nettó eredménye az első negyedévben 1,7 milliárd forintra csökkent az egy évvel korábbi 13 milliárd forintról, a visszaesést a társaság az alacsonyabb bruttó fedezeti ráta és a 7,3 milliárd forintnyi közműadó együttes hatásával magyarázta. A Napi Gazdaság elemzői konszenzusa 3 milliárdos nettó profitot várt, ám voltak ennél magasabb várakozások is a piacon. A távközlési papírral 1,3 milliárd forint értékben kereskedtek, a részvények árfolyama 343 forintra esett, ami testvérek között is 4,99 százalékos veszteség. Az OTP forgalma hétmilliárd forintra rúgott, a bankpapírok 0,5 százalékkal emelkedtek, 4880 forintra. Milliárd forint feletti forgalmat regisztráltak még a Molnál − és ezzel véget is ért a milliárdosok sora. A olajpapír 0,92 százalékos nyereségben állt meg a nap végén, egy részvényért 16 400 forintot kértek ekkor. A két gyógyszergyári papír forgalma együttesen épp elérte a félmilliárd forintot, ebből 300 milliót a Richter abszolvált: a cég papírja 0,41 százalékos veszteséggel, 34 150 forinton, az Egis pedig 18 095 forinton zárta a napot, ami gyakorlatilag megegyezik a keddi záróárral. A minden likviditást nélkülöző KulcsSoft 14,3 százalékkal emelkedett, amivel csak az Elmű 11,4 százalékos \"drágulása\" tudott lépést tartani, ám ez utóbbi eredményt némileg beárnyékolja az a tény, hogy az áramszolgáltatónak egyetlenegy darab részvényével kereskedtek egész nap.
Hazai pályán szenvednek az európai telekomcégek
A német Deutsche Telekom és a spanyol Telefónica is szerdán közölte első negyedéves eredményeit, a szektortársak korábbi számaiból pedig már megrajzolható az európai telekomszektor képe, mely szerint elsősorban a túltelített piacok és a recesszió miatt esik az iparág képviselőinek bevétele. A telekomszektor csökkenő eredményessége elsősorban azért fáj a cégeknek, mert így kevesebbet tudnak költeni hálózatfejlesztésre, ami a jövőbeli növekedés egyik alapfeltétele lenne. A Telefónica 6,7 milliárd eurós árbevételről számolt be európai tevékenységénél, ami 11,7 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál, míg a Deutsche Telekom forgalma 6,9 százalékkal, 3,33 milliárd euróra csökkent. A számok azt mutatják, hogy a cégek elsősorban hazai pályán teljesítenek rosszul, a Telefónica bevétele például 16 százalékkal zuhant Spanyolországban. A nehézségek miatt a társaságok kénytelenek más kontinenseken lévő nyereséges leányvállalataikat eladni vagy összeolvadni más helyi szereplőkkel. A Reuters adatai szerint a bevételek csökkenése a részvények árfolyamára is hatással van, ennek következménye, hogy az európai telekompapírok árazása lényegesen alacsonyabb, mint amerikai versenytársaik esetében.