Elfáradtak a csúcsdöntögetésben a piacok
Sokéves, illetve az amerikai és a német részvénykosarak esetében történelmi csúcsaikat napok óta döntögető indexek érezhetően elfáradtak a gyorsjelentési szezon végére, és ezen sem a langyos kínai, sem a meglepően jó amerikai makroadatok nem tudtak segíteni. Az előző hét jó hangulatát javarészt a jegybanki politikák indokolták (csak májusban több mint hat központi vágott kamatot), ez a hét azonban a Fed eszközvásárlási politikájának jövőjével kapcsolatos kétségeket megfogalmazó pletykákkal kezdődött. A páneurópai Stoxx Europe 600 0,2 százalékot esett, miközben a londoni FTSE−100 0,1 százalékos emelkedésre volt képes, addig a frankfurti DAX stagnált, a párizsi CAC−40 pedig 0,2 százalékkal pénteki értéke alatt zárt. Az európai kereskedés nagy vesztese a Commerzbank volt, amely a Handelsblatt szerint ismét jókora részvényhígításra készül − a papírok ezért közel 5 százalékkal érnek kevesebbet. Szintén Frankfurtban esett nagyot a Lufthansa, amelyet havi utasforgalmának visszaesése miatt büntettek a befektetők. Közel egy százalékot emelkedett viszont Londonban a GlaxoSmithKline, melynek egyik készítményét engedélyezték az amerikai hatóságok. A bankrészvényekre és a gyenge kínai makroadatok miatt a bányatársaságokra viszont Európa-szerte rájárt a rúd. A várakozásoknál lényegesen jobb, ám egyáltalán nem kiugró amerikai kiskereskedelmi adatot az Egyesült Államok tőzsdéin sem értékelték egyértelműen pozitívan, feltehetőleg a Fed kilépési stratégiájával kapcsolatos, a brókerek között keringő pletykák miatt. A kereskedés félidejében, lapzártánk idején az S&P−500 nullában állt, a jóval szűkebb szelekciót takaró Dow Jones ipari átlaga viszont 0,2 százalékos mínuszban; a Nasdaq eközben egytized százalékos emelkedésig jutott.
Szerző(k):
Kasnyik Márton