Jól kezdődött az év az olasz pénzügyi szektor nagyjainál
Kezdenek beérni az olasz pénzügyi szektor főszereplőinél zajló átalakítások gyümölcsei: a legnagyobb biztosító és a legnagyobb bank is jó negyedévet zárt.
Jól kezdődött az év az olasz pénzügyi szektor nagyjainál
Kezdenek beérni az olasz pénzügyi szektor főszereplőinél zajló átalakítások gyümölcsei: a legnagyobb biztosító és a legnagyobb bank is jó negyedévet zárt.
Mindenki táncol, amíg szól a zene
Fennmaradhat a jó hangulat a világ tőkepiacain, amíg a világ vezető jegybankjai biztosítják a likviditásbőséget − vélik a Buda-Cash Brókerház elemzői. Szelektív részvényvásárlást javasolnak ebben a környezetben, a forint azonban sérülékeny maradhat.
Szépen tartotta magát a forint
Csütörtök délután a dollár erősödése határozta meg a devizapiacokat. Az amerikai deviza elsősorban a jennel szemben lépett át egy bűvös határt: a 100-as szint felett a keresztárfolyam négy éve nem járt már, pénteken viszont már újra itt kereskedtek vele. Technikai alapon a 100-as szint átlépésével akár 105-ig is elmehet a dollár a jennel szemben. Az euróhoz képest is izmosodott a zöldhasú árfolyama. Délután 1,30 közelében kereskedtek a devizapárral, ez azonban még mindig az elmúlt időszak 1,295 és 1,325 közötti sávján belül van. Mindez meglátszott a forint árfolyamán is. A dollár erősödésével párhuzamosan megállt a forintjegyzések javulása és ezen az újabb magyar megszorító csomag sem változtatott. Az euróval szemben 292 és 294 között mozgott a forint, péntek este nagyjából a sáv közepén, 293-nál állt az árfolyam. Elbotlott viszont a frank, a svájci deviza árfolyama 1,24 fölé gyengült az euróval szemben, ami főleg a dollár erősödése mellett volt érdekes. Így este egy frankért már csak 236 forintot kellett adni, míg a dollár egysége 225,20 forint volt. Az állampapírpiacon egyértelmű hozamemelkedés volt, főleg az állampapíroké nőtt, 13−16 bázisponttal, így 4,52−5,38 közötti hozamokat kínáltak. A diszkontkincstárjegyek 1-2 bázispontot emelkedtek, így 3,97 és 4,10 között volt a hozamuk.
Nullára volt jó a Varga-csomag a tőzsdén
Nem váltotta valóra a kormány az OTP-befektetők rémálmát a tranzakciós illeték további emelésével, de azért nem is zárta ki ezt az eshetőséget. A BUX stagnálás közelében fejezte be a hét utolsó napját. A pesti értéktőzsde irányadó mutatóját a délelőtti komoly esésből a Varga-sajtótájékoztató után rántották vissza nulla közelébe, ám a pozitív tartományban a nap hátralevő részében csak egy pillanatra tartózkodott. Egyedül az OTP hozta valamennyire lázba a befektetőket a hét utolsó napján, hiszen míg a bankpapírral közel nyolcmilliárd forint értékben kötöttek üzletet, addig a többi részvény forgalma együttesen sem érte el a kétmilliárdot. Az OTP a kedvezőnek tűnő kormányzati döntés dacára félszázalékos eséssel fejezte be a napot, 4844 forinton − és ez egészen közel volt napon belüli maximumához, a mélypont viszont több mint száz forinttal alacsonyabban volt. A Mol jegyzése egyáltalán nem változott, maradt 16 550 forinton, igaz, előtte az olajpapír járt jóval alacsonyabban és kicsit magasabban is. Az utolsó kötés a Magyar Telekomra 348 forinton született, ami fél százalékkal alacsonyabb a csütörtöki zárószintnél és a 344 forintos mélyponthoz képest hízelgő; ez is jelzi, hogy nagyot romlott a magyar távközlési vállalat lehetőségeinek megítélése az előző, kiábrándító negyedév és az osztalékfizetés után. Ellentétesen mozgott a két gyógyszergyártó: míg a Richter fél százalékot ment fel, addig az Egis másfelet szánkózott lefelé − igaz, ez utóbbi 260 forintos értékcsökkenéséből 240 forintot az osztalékszelvény levágása indokolt.
Tőzsdei rekordokkal zárult a hét
Igen jól sikerült a heti zárás mind az európai, mind az amerikai tőzsdéken, az árfolyam-emelkedés mögött a legtöbb megfigyelő szerint a jegybankok monetáris lazítása áll. \"Legutóbb, amikor 2007-ben csúcsokat döntögettek a tőzsdék, akkor világszerte növekedési kilátásokat láttunk, míg most azt, hogy lassul a kínai gazdaság, az eurózóna meg visszaesőben van\" - kommentált a Marketwatch-nak Richard Perry, a londoni Central Markets piaci stratégája. Szerinte a különbség most az, hogy a jegybankok mindenhol óriási mennyiségű likviditást nyújtottak a piacnak, ami rendkívül vonzó a befektetők számára, így akik eddig kimaradtak a vásárlásból, azok most pótolják azt. Ezek után nem meglepő a tőzsdék jó teljesítménye, a DAX például negyedik napja emelkedve 0,2 százalékos pluszban zárt pénteken, aminek köszönhetően a heti teljesítménye 1,9 százalékra kúszott fel - mindez pedig elég volt ahhoz, hogy új történelmi rekordon, 8279 ponton zárjon a frankfurti tőzsde. Jól zárt a londoni FTSE-100 is, amely 0,5 százalékot erősödve (a hetet nézve 1,6 százalékot) megközelítette 2007 októberében elért rekordját, de a párizsi CAC-40 sem panaszkodhat a maga 0,6 százalékos teljesítményére, mellyel a hetet kereken 1 százalékos pluszban zárta. A jókedv megmaradt a tengerentúlon is, így az amerikai tőzsdék immár a harmadik hetüket zárták a pozitív tartományban. Az S&P-500 úgy emelkedett 0,4 százalékot, hogy miközben szenvedett az energiaszektor, jól teljesítettek az egészségügyi cégek, míg a Dow Jones ipari átlaga 0,2 százalékot gyarapodott. Ennek köszönhetően mindkét tőzsde történelmi magasságokba emelkedett, amely az S&P-500-nál 1633, a DJIA-nál pedig 15 118 pontnak felel meg. Jól sikerült a hete a Nasdaq-nak is, amely pénteken 0,8, a héten pedig 1,7 százalékot erősödött, így 3436 ponton zárta a kereskedést.