BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Márciusban is adták a külfödiek a magyar részvényeket

A magyarok vették, a külföldiek adták a magyar részvényeket márciusban, az árak esése miatt azonban ebben a hónapban mindenki bukott. Az állam adóssága havi összevetésben alig nőtt, éves alapon viszont 20 százalékos volt a bővülés.

2013. május 13. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az árfolyamok esése miatt 4613 milliárd forintról 4392 milliárdra csökkent a magyar részvények teljes állománya − derült ki az Magyar Nemzeti Bank statisztikáiból. A magyar háztartások az árak esését vásárlásra használták fel, és 13,3 milliárd forintért vettek magyar részvényeket. Az árfolyamveszteség miatt ugyan zsugorodott a vagyonuk 22,9 milliárd forinttal, ám azóta feljebb kúsztak a részvények, így most már valószínűleg jól jártak a vásárlók. A külföldiek viszont továbbra is eladók a magyar részvénypiacon, márciusban 18 milliárd forintért adtak el magyar részvényeket, az árfolyam esésén pedig ezen túl 140 milliárd forintot vesztettek. A magyar állam viszont nem adott el egy darab papírt sem, a kormányzat tulajdonában lévő 707 milliárd forintnyi részvény csak a 30 milliárd forintnyi átértékelődésből adódó veszteség miatt esett vissza.

A magyar állam által kibocsátott állampapírok állománya márciusban minimálisan csökkent. Az első tavaszi hónap végén az állam adóssága így 18 458 milliárd forint volt, szemben az egy hónappal korábbi 18 656 milliárd forinttal. Ebből a forintalapú és éven túli lejáratú papírok értéke a hónap végén 9434 milliárd forintot tett ki. Az éven belüli lejárat 2920 milliárd, a devizás kötvény pedig 6385 milliárd forintnyi volt. Feltűnő, hogy a devizás állományt 274 milliárd forinttal csökkentették, ám ebből a forint átértékelődése elvitt mintegy 70 milliárd forintot. A stagnálás tehát annak volt az eredménye, hogy közel 200 milliárd forintnyi forintalapú kötvényt bocsátottak ki márciusban. Emellett a Magyar Nemzeti Bank is 4525 milliárd forint értékű papíron ült, ami több mint 100 milliárd forintos növekedést jelentett egy hónap alatt.

Éves összehasonlításban viszont már jelentős a növekedés mind a két kategóriában. A kormányzat adóssága egy éve márciusban még csak 15 422 milliárd forint volt, ami majdnem 20 százalékkal kevesebb a jelenleginél. A növekedés a devizás és a forintkötvényeknél egyaránt megfigyelhető volt, így igazán drámai eltolódás egyik irányba sem történt az elmúlt egy évben.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet