Már érzik a rezsicsökkentést az áramszolgáltatók
Jelentősen, közel 60 százalékkal esett az Elmű Nyrt. profitja, ami így az első negyedévben alig több mint 1 milliárd forintot tett ki. Az árbevétel is 1,8 százalékkal, 57,1 milliárd forintra esett. A gyorsjelentésben a társaság leszögezi, a hatósági maximált árak erős csökkentése, a forgalom visszaesése, a beszerzési árak nem kellő mértékű mérséklődése még a realizálható éves árrés egyébként engedélyezett mértékének elérését is veszélyezteti. A villamosenergia-értékesítés árbevétel-visszaesésének két fő oka volt, egyrészt az értékesítési átlagár csökkent a 10 százalékos rezsicsökkentés miatt, másrészt erősen visszaesett az értékesített mennyiség is. A beszerzési költségek ugyanakkor 2013-tól már nem tartalmazzák a kát-ot (magas fajlagos költségű, kötelező átvételű energia), de ez a költségcsökkenés az árbevétel visszaesését nem tudta ellensúlyozni.Gyakorlatilag ugyanezt az indoklást tartalmazza az Émász gyorsjelentése is, az Émász Nyrt. viszont csupán 341 millió forintos nettó eredményt ért el, ami ugyan jobb a több mint 400 milliós tavalyi veszteségnél, ez azonban a leánycégektől kapott osztaléknak köszönhető. Üzemi szinten ezért jobban látszik a romlás, itt a 395 milliós múlt évi nyereség helyett 290 milliós mínuszt szenvedett el az áramszolgáltató, amit azzal a több mint 1 milliárd forintos osztalékkal sikerült megfordítani, amelyet a leányoktól kapott a cég.
