BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
header

Befektetés

05.
21.
00:00

Már érzik a rezsicsökkentést az áramszolgáltatók

Jelentősen, közel 60 százalékkal esett az Elmű Nyrt. profitja, ami így az első negyedévben alig több mint 1 milliárd forintot tett ki. Az árbevétel is 1,8 százalékkal, 57,1 milliárd forintra esett. A gyorsjelentésben a társaság leszögezi, a hatósági maximált árak erős csökkentése, a forgalom visszaesése, a beszerzési árak nem kellő mértékű mérséklődése még a realizálható éves árrés egyébként engedélyezett mértékének elérését is veszélyezteti. A villamosenergia-értékesítés árbevétel-visszaesésének két fő oka volt, egyrészt az értékesítési átlagár csökkent a 10 százalékos rezsicsökkentés miatt, másrészt erősen visszaesett az értékesített mennyiség is. A beszerzési költségek ugyanakkor 2013-tól már nem tartalmazzák a kát-ot (magas fajlagos költségű, kötelező átvételű energia), de ez a költségcsökkenés az árbevétel visszaesését nem tudta ellensúlyozni.Gyakorlatilag ugyanezt az indoklást tartalmazza az Émász gyorsjelentése is, az Émász Nyrt. viszont csupán 341 millió forintos nettó eredményt ért el, ami ugyan jobb a több mint 400 milliós tavalyi veszteségnél, ez azonban a leánycégektől kapott osztaléknak köszönhető. Üzemi szinten ezért jobban látszik a romlás, itt a 395 milliós múlt évi nyereség helyett 290 milliós mínuszt szenvedett el az áramszolgáltató, amit azzal a több mint 1 milliárd forintos osztalékkal sikerült megfordítani, amelyet a leányoktól kapott a cég.

Szerző(k):
Deák Bálint
05.
21.
00:00

Vegyes eredmények a kicsiktől

Az első negyedévben 37 millió forint eredményt ért el a Kulcs-Soft Nyrt., ami meghaladta az egy évvel korábbi 29 milliós profitot − közölte a cég a beszámolójában. A magasabb eredmény az emelkedő árbevételnek köszönhető, a cég ugyanis közel 264 millió forintra növelte egy évvel korábbi 244 milliós árbevételét az első negyedévben. Nem ilyen szép viszont a Pannon-Flax Nyrt. mérlege, a cég ráadásul a jövővel kapcsolatosan sem túl optimista, a tervezett közel 2 milliárdos éves árbevételt ugyanis a nehéz piaci körülmények között nehezen elérhetőnek tartja. A második negyedéves rendelésállomány mindössze 447 millió forint, míg az első negyedévben az árbevétel 460 millió forint volt. Ennek ellenére üzemi szinten a társaság 5 millió forintos profitot tudott elérni, ugyanakkor nettó szinten 54 millió forint lett a veszteség, szemben az egy évvel korábbi 39 millió forinttal.

Szerző(k):
Deák Bálint
05.
21.
00:00

Felszállt a Ryanair profitja

A profit és az árbevétel növekedéséről számolt be hétfőn a Ryanair, amely március végén zárta üzleti évét. A cég 2014-től számít komolyabb növekedésre, de a befektetők már most is kilencszázalékos szárnyalással jutalmazták az eredményt. A tavalyi 560,4 millió euróról 569,3 millióra tudta növelni nettó profitját a fapados légitársaság, ennél is fontosabb azonban, hogy az egyszeri tételektől megtisztított eredmény 16 százalékkal, 718,2 millió euróra emelkedett, miközben a 4,88 milliárd eurós árbevétel 11 százalékkal haladta meg az előző üzleti év adatát. A társaság a most kezdődő üzleti évre is pozitív kilátásokat fogalmazott meg, összességében az utasszám 3 százalékos emelkedésére számít, emellett a profitot növelheti, hogy a tervek szerint télen a korábbinál kevesebb járatot függesztenek majd fel. A piac jól fogadta a számokat, hétfő délután Londonban 9,6 százalékos pluszban voltak a Ryanair-részvények.

Szerző(k):
Beke Károly