BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
header

Befektetés

05.
30.
22:00

Rekordprofit az amerikai bankoknál

Az USA történetében soha nem értek el akkora profitot az amerikai bankok, mint január és március között − jelentette a betétbiztosítási alap (FDIC). A 40,3 milliárdos nyereség 15,8 százalékkal haladta meg a 2012. első negyedévit. A sikert árnyaltabbá teszi, hogy csupán a bankok fele, a legnagyobb országos pénzintézetek zárták profittal az év elejét, ami a legrosszabb arány 2009 óta. A nyereséges pénzintézetek állami segítséggel lábaltak ki a 2008-as pénzügyi válságból. További rossz hír, hogy a hitelezés − több negyedéves emelkedés után − január−márciusban csökkent 2012 utolsó három hónapjához képest. A kamatnyereség 2,2 százalékkal, 104 milliárd dollárra esett, ami azt jelenti, hogy a növekvő profitot a szolgáltatási díjak emelésével érték el a pénzintézetek, ami sok panaszt vált ki ügyfeleik körében. További forrása a nyereségnek, hogy csökkentek a bankok rossz hitelei. A FDIC a tavaly év végi 651 helyett csak 612 bankot tart a bajban lévő pénzintézetek listáján. Idén eddig 13 bank ment csődbe, tavaly 51, 2011-ben 92, 2010-ben 157 pénzintézet húzta le a rolót.

Szerző(k):
Komócsin Sándor
05.
30.
22:00

Együtt sír a Facebookkal a Nasdaq

Az amerikai tőkepiaci felügyelet (SEC) tízmillió dollár büntetést szabott ki a Nasdaq értéktőzsdére a Facebook tőzsdei kibocsátásának (IPO) elbaltázása miatt. Ez volt a legnagyobb bírság, amellyel a SEC valaha büntette a tőzsdét, amely beállt a Facebook és tanácsadói mellé azoknak az intézményeknek a sorába, amelyek rémálommá tették a közösségi portál egy évvel ezelőtti IPO-ját. A kereskedést rögtön az elején felfüggesztették, mivel az ajánlattevőknek hosszasan várakozniuk kellett, hogy kiderüljön, elfogadta-e a rendszer az ajánlataikat, és ha igen, milyen áron. A SEC szerint ezért felelősség terheli a Nasdaqot is, miután engedélyezte, hogy a kibocsátást egy nem kellően kipróbált, a várt forgalom kezelésére nem jól felkészített rendszerrel hajtsák végre. A tízmilliárdos bírság mindössze három százaléka a tőzsdét üzemeltető Nasdaq OMX Group 2012-es 352 millió dolláros nyereségének. Nagyobb büntetés ennél, hogy a Facebook tőzsdei megjelenése sokak számára keserű emlék marad: a részvények ma is 40 százalékkal 38 dolláros kibocsátási áruk alatt forognak.

Szerző(k):
Komócsin Sándor
05.
30.
22:00

Nagyot gyengült délután a forint

Terv felett adott el ugyan magyar állampapírokat csütörtökön az államadósság-kezelő, azonban a hozamok jelentősen megugrottak. A hároméves aukciós hozam például kilenc bázisponttal, az ötéves 27 bázisponttal, míg a tízéves 41 bázisponttal volt magasabb a két héttel korábbinál. Ennek hatására a másodpiacon is 13−40 bázispont között emelkedtek a referenciahozamok, amelyek így 4 és 5,87 százalék között mozogtak. A jelentős hozamemelkedés számottevő forintgyengülést okozott. A magyar deviza ugyanis a javuló nemzetközi hangulatban 290 forint alatt is forgott még a nap elején az euróval szemben, ahonnan 294 környékére rántották fel a rossz aukciós hozamadatok után. Innen ugyan 293,50 környékére visszakorrigált, ez azonban még mindig nem túl jó teljesítmény ahhoz képest, hogy a devizapiacon újra erőre kapott az euró. Estére ráadásul tovább gyengült a forint közelítve a 295-ös szintet. A dollárral szemben az euró simán áttörte délutánra az 1,30-as szintet, és 1,304 körül állt meg. Az eurórally hátterében a negatív uniós kamatokról szóló nyugtató nyilatkozatok álltak. Egy dollárért ekkor 225 forintot, míg egy frankért 235,60 forintot kellett adni.

Szerző(k):
Deák Bálint
05.
30.
22:00

Romániában épít bázist magának a Mol

A Mol tovább fejleszti romániai logisztikai hálózatát egy új üzemanyag-terminál építésével az ország déli részén, Giurgiuban, ahol csütörtökön adták át az építkezés első fázisában elkészült létesítményeket. Az üzemanyag-terminál zöldmezős beruházással valósul meg, mintegy 10 millió eurós befektetéssel. Az építkezés második fázisának befejezésével a teljes tárolókapacitás 7000 köbméter lesz. Románia fontos helyen szerepel a Mol-csoport hosszú távú növekedési stratégiájában, a giurgiui terminál üzembe helyezése pedig fontos állomása a cégcsoport terveinek megvalósításában − áll a cég közleményében. A beruházás a Mol romániai töltőállomás-hálózatának növekvő üzemanyagigényét biztosítja, hiszen az eladások évről évre emelkednek − mondta az ügylet kapcsán Daradics Kinga, a Mol Románia ügyvezető igazgatója. A giurgiui üzemanyag-terminál a Duna-parti vámszabad területen fekszik, alapterülete hozzávetőleg 15 ezer négyzetméter, és a létesítmény közvetlen kapcsolattal rendelkezik a folyami szállításhoz. A projekt most elkészült első szakasza gázolaj tárolását és forgalmazását teszi lehetővé. A teljes kapacitást várhatóan két év múlva éri el az új létesítmény, jelenleg mintegy 3000 köbméter tárolására alkalmas az új objektum. A Mol vizsgálja további ilyen tárolók létrehozását is, tudta meg lapunk.

Szerző(k):
Deák Bálint