Nem könnyű Magyarországról Afrikában befektetni, hiszen a legtöbb esetben csak Londonon keresztül lehet elérni a helyi tőkpiacokat, és a devizakockázatokat sem könnyű fedezni − mondta egy szerdai eseményen Rába Zoltán, az Equilor Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója. Pedig a kontinens számos tényező miatt vonzó befektetési célponttá vált az utóbbi évtizedben, amit utólag igazol, hogy az MSCI EFM Africa index 2002 közepe óta 3,7-szeresére emelkedett, míg az MSCI globális benchmarkja csupán másfélszeresére kapaszkodott fel ebben az időszakban. Rába szerint ez a divergencia a kedvező demográfiai trendek és az intézményi fejlődés miatt a következő években is fennállhat Afrika javára − befektetési szempontból azonban számos kockázatot is figyelembe kell venni. Ezek közé tartozik a legtöbb ország túlzott árupiac-függősége, a politikai, valamint az árfolyamkockázatok, továbbá az afrikai befektetési termékek egy részének kis mérete, alacsony likviditása.
Reuters
Az Equilor tavaly novemberben indult, ám csak néhány hete nyilvánossá vált Afrika Alapja ezért főként likvidebb Afrika-fókuszú ETF-ekbe (tőzsdén kereskedett befektetési alapokba), valamint globális nagyvállalatokba fektet; az alap aktívan kezelt, tehát kockázatkerülőbb időszakokban leépíthetik a jelenleg 50 százalék körüli részvényportfóliót. Pillár Zsolt, az Equilor Alapkezelő vezérigazgatója elmondta, az alap jelenleg százmillió forint körüli nettó eszközértékét a jövőben milliárdos nagyságrendre fejlesztenék, és elsősorban a szofisztikáltabb, privátbanki szolgáltatásokon keresztül elérhető befektetői kör érdeklődésére számítanak.
