Jelentős világpiaci olajáresést vár a Citigroup amiatt, hogy az Egyesült Államok olajimportja csökkenni fog a közeljövőben. Az Egyesült Államok 2014-re olajfelhasználásának már csak egyharmadát, azaz mintegy napi 6 millió hordót fedez majd importból az EIA (Energy Information Administration) energiaügyi hivatal előrejelzése szerint. Ez alig fele a 2006. évi szintnek, amikor az USA még felhasználásának kétharmadát fedezte importból. Az amerikai finomítók, mivel nem akarják veszteségként leírni átalakítási költségeiket, a bőven rendelkezésre álló könnyű nyersolaj ellenére is még hosszú évekig inkább a nehéz, kénes nyersolajat vásárolják majd.
Reuters
Ez jó hír Kanadának, Mexikónak és Venezuelának. Rossz hír viszont Afrikának, főként a nagy nyugat-afrikai OPEC-tagországoknak, Nigériának és Angolának. Edward Morse, a Citigroup Global Markets árupiaci elemzési igazgatója szerint az Egyesült Államok az idei második negyedévre már teljesen leállítja a nyugat-afrikai könnyű nyersolaj importját. Az ottani exportnak tehát más felvevőpiacot kell találnia, ami minden bizonnyal India, Kína, Európa és Dél-Korea lesz. Az amerikai import megszűnése tehát a világpiaci kínálat növekedése, az árverseny fokozódása miatt minden bizonnyal csökkenti majd a világpiaci árakat. Edward Morse szerint ezért az elmúlt néhány évben gyakorlatilag a világpiaci olajár alsó küszöbjeként beállt hordónkénti 90 dolláros szint komoly piaci zavarok közepette az árplafon szerepét veszi át. Emellett az amerikai olajimport csökkenésével párhuzamosan az előttünk álló évtizedben a nemzetközi olajkereskedelmi útvonalak is jelentősen átalakulnak.
