BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem tartott sokáig a csúcs utáni bizakodás

2011. december 13. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Lefelé vették az irányt az európai tőzsdék hétfőn, a piac ítélete tehát negatív a múlt hét végi csúcsról. Ebben több dolog közrejátszhatott: maga a találkozó féloldalas és ellentmondásos eredménylistája, az Európai Központi Bank jelzése a csekély kötvényvásárlási programról, európai politikai nyilatkozatok és elsősorban a hitelminősítők közelgő tömeges eurózónás leminősítési fenyegetései. Az utóbbi hónapokat jellemző európai adósságválságnak és a kockázattól való menekülésnek tehát a jelek szerint továbbra sincs vége. Európában a frankfurti DAX esett a legnagyobbat a jelentős tőzsdék között, 3,4 százalékot, ám jókorát esett a párizsi CAC−40 és a londoni FTSE−100 is (előbbi 2,6, utóbbi 1,8 százalékot). Főleg a pénzügyi szektor zuhant, ám vörösben zárt az összes többi ágazat is. A holland ING Groep 8 százalékot esett, amitől nem sokkal maradt el a Lloyds vagy a Royal Bank of Scotland; az olasz bankok az ország kötvénypiaci vesszőfutásának folytatódásával szintén hatalmas esésen mentek keresztül. A BNP Paribas és a Société Générale 5-5 százalékot vesztettek értékükből. A német közszolgáltatókat egy banki leminősítés és célárvágás húzta le, így az E.On 3,6 százalékot, az RWE pedig 3,9 százalékot zuhant. Londonban visszaestek a bányászvállalatok is: a BHP Billiton 3,2 százalékkal, a Rio Tinto pedig 3,9 százalékkal ér kevesebbet.
Az Atlanti-óceán túloldalán is az európai események árnyékolták be a hangulatot, lendületes esésbe kezdtek az amerikai piacok. Lapzártánk idején a Dow Jones és a Nasdaq 1,8 százalékos, az S&P−500 pedig 2 százalékos mínusznál járt. A pénzügyi szektor vezette itt is a lejtmentet, az Intel profitfigyelmeztetése pedig az egész tech-szektort magával rántotta.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet