Átfogó vizsgálatot kezdett az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) a tőzsdén kereskedett befektetési alapokkal (etf) kapcsolatban − derült ki a SEC igazgatója, Eileen Rominger szenátusi meghallgatásán. A vizsgálat célja, hogy kiderüljön: eléggé átláthatóak-e az etf-ek és hozzájárulnak-e a piacok utóbbi hónapokban tapasztalt túlzott kilengéseihez. A különböző befektetési alapok által kezelt etf-ek általában tőzsdeindexeket vagy más termékeket követnek, és az értékük jelenleg becslések szerint ezermilliárd dollárt tesz ki. Kritikusok szerint ezek a termékek hozzájárultak több szokatlan piaci jelenséghez, így például a 2010. május 6-i \"flash crash\"-hez. Rominger szerint az inverz és a tőkeáttételes etf-ek hozzájárulhatnak a piac hasonlóan megjósolhatatlan viselkedéséhez, egyebek mellett azért, mert többet közülük naponta átsúlyoznak − így a befektetők keveset tudhatnak azok hosszú távú teljesítményéről. A SEC még tavaly márciusban közölte, hogy nem engedélyezi olyan etf-ek létrehozását, amelyek \"jelentős mértékben\" derivatív értékpapírokon alapulnak; a tőzsdefelügyelet igazgatója szerint nem tervezik a tiltás feloldását.
