A spanyol állami lottó- és sportfogadási nagyvállalat, a Loterías y Apuestas del Estado is elállt ipo-terveitől a tőkepiacok válságos állapota miatt: a spanyol pénzügyminiszter szerint a jelenlegi piaci feltételek nem garantálták, hogy valós értékén tudták volna értékesíteni a vállalatot. A korábbi tervek szerint a Loterías 30 százalékát értékesítették volna, nagyjából 9 milliárd euró értékben, ami a legnagyobb kibocsátás lett volna Spanyolország történetében; a bevételt a spanyol államadósság törlesztésére fordították volna. Különösen rosszul jön ez a tranzakciót szervező bankoknak − például a Goldman Sachsnek, a JP Morgannek vagy a UBS-nek −, amelyeknek nagy szükségük volna a pluszbevételre. A spanyol lottót nagyszerű defenzív befektetésnek látták az elemzők magas és havi gyakoriságú osztalékfizetése miatt − a korábbi uralkodó nézőpont szerint a spanyol lottó menthette volna meg a harmadik negyedéves ipo-piacot.
Nem ez az egyetlen üzlet ugyanis, ami meghiúsult a piacok borzalmas állapota miatt. Augusztusban csupán öt ipo volt, szeptemberben pedig egyetlenegy sem, miközben az év első hét hónapjára átlagosan havi 14 jutott − áll a PricewaterhouseCoopers jelentésében. Eszerint idén eddig 24 elsődleges részvénykibocsátást toltak el vagy vontak vissza 34 milliárd dollár értékben, és az év hátralevő része egészen sivárnak tűnik: csak a harmadik negyedben 8,9 milliárd dollár értékben hiúsultak meg az ipo-k az alulteljesítő részvénypiacok miatt.
Halasztotta több milliárd eurós ipo-terveit az Evonik nevű német vegyipari vállalat, a Siemens sem erőltette az Osram elsődleges részvénykibocsátását, és az amerikai hadiipari ADS Tactical is később megy tőzsdére. Csúsznak az élénk figyelemmel kísért amerikai közösségimédia-cégek ipo-jai is − mint a Groupon, a Zynga és a Facebook −, ezek különösen érzékenyek a konjunktúra változására.
