A bukaresti tőzsdén (BVB) forgó részvények árfolyam/nyereség rátája (P/E) átlagosan 22 százalékkal alacsonyabb, mint három hónappal ezelőtt, noha a vállalatok többsége jelentősen növelte nyereségét a második negyedévben. A román papírok P/E rátája jelenleg 9,1, miközben három hónappal ezelőtt a mutató még a 11,7-es szinten állt, ez idő alatt a BVB vezető indexe 15 százalékot esett.
A román papírok alulértékeltek, a P/E mutató ily mértékű zuhanása teljesen indokolatlan − állítják a Ziarul Financiarnak nyilatkozó elemzők, akik szerint hosszú évek óta nem voltak ilyen vonzóak a részvényárak Bukarestben. A 9,1-es P/E mutatójú részvény jó befektetésnek számít, hiszen éves szinten akár 10-15 százalék hozamot is hozhat − állítja Iulian Panait, a KTD Invest befektetési tanácsadó cég elnöke. Hozzátette: az elmúlt két hét zuhanásait azok a spekulánsok idézték elő, akik még az intézményi befektetők előtt igyekeztek likvidálni pozícióikat, hogy később alacsonyabb áron vásárolhassák vissza részvényeiket.
A P/E ráta alakulása nem arányos a részvények valós növekedési kilátásaival, annak mozgása leginkább hektikusnak mondható. Az OMV Petrom (SNP)-részvények árfolyama 32 százalékkal esett az elmúlt három hónap alatt és a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS-ek) szerint számolt P/E rátája 10,6-ról 7,2-re csökkent, noha az olajtárság nettó profitja 26 százalékkal, 9 milliárd lejre (egy euró 4,26 lej) nőtt a második negyedévben. Noha a Transelectrica (TEL) a második negyedévben megkétszerezte profitját, az árfolyam/nyereség rátája eközben 12,7-ről 5,76-ra csökkent, miközben a papírok 12 százalékot vesztettek értékükből. A BRD Société-Générale (BRD) 5 százalékkal alacsonyabb profitról számolt be június végén, ennek ellenére P/E rátája 24-ről mindössze 19,3-ig csúszott vissza.
