Történelmének legnagyobb részvénylistázására készül a bukaresti értéktőzsde (BVB). Hétfőn kezdődik ugyanis a jegyzése a román állam OMV Petrom (SNP) olajvállalatban birtokolt 9,84 százaléknyi részesedésének. A részvényekre július 11-e és 22-e között lehet ajánlatot tenni, legfeljebb 0,46 lejes (egy euró 4,2 lej) papíronkénti áron a BT Securities, az EFG Eurobank Securities, a Romcapital vagy a CEC Bank kirendeltségein. Túljegyzés esetén a részvényeket a legjobb ajánlatot tévők között osztják szét, de fontos az ajánlat benyújtásának időpontja is, így a teljes részvénycsomagot is megkaparinthatja az, aki elsőként az eladó pénzügyminisztérium által meghatározott legmagasabb árfolyamon köti le a részvényeket. Az eladásra kínált 5,57 milliárd részvény 85 százalékát az intézményi befektetők jegyezhetik, 15 százalékon a kisbefektetők osztozhatnak. A papírok eladásából az állam legjobb esetben 2,56 milliárd lej (610 millió euró) bevételt remélhet, elemzők ugyanakkor úgy vélik, hogy a várható többszörös túljegyzés ellenére a beérkező ajánlatok jóval a 0,46 lejes ár alatt lesznek. A SNP-papírok idén áprilisban kétéves csúcsot döntve 0,45-ös szintig erősödtek, az árfolyam azonban azóta meredeken esett, június végére 0,38 alá csúszott. A pénzügyminisztérium a napi árfolyamnál 15 százalékkal magasabban, 0,46 lejes szinten maximálta a jegyzési árat. A tőzsdei árfolyam is emelkedésnek indult csütörtökön, ám a közel kétszázalékos erősödés ellenére sem lépte túl a 0,405-ös szintet.
Az SNP tőzsdei kapitalizációja a szerdai 0,4 lejes árfolyamon meghaladja az 5,36 milliárd eurót, többségi tulajdonosa az OMV, amely a részvények 51,01 százalékát, a román állam 20,11, míg a kárpótlási alap (Fondul Proprietatea) a papírok 20,11 százalékát birtokolja.
