Az Orbán-kormány nem titkolt célja az országot vonzó helyszínné változtatni a holdingok számára. Ennek érdekében egy minap benyújtott javaslat értelmében Magyarországon is létrehozhatók lesznek a nemzetközi viszonylatban REIT-re keresztelt szabályozott ingatlanbefektetési társaságok, a SZIT-ek. A REIT-eknek nem kell majd sem társasági, sem iparűzési adót fizetniük, sőt a csoporton belüli ügyletek során a szokásos illeték negyedét kell csak leróniuk. Bevételt csupán a kötelezően kifizetendő osztalék utáni adóból remél a kormány.
A benyújtott javaslat szerint az ingatlanok adásvételéből, bérbeadásából, üzemeltetéséből, az ingatlankezelésből és vagyonkezelésből származó bevétel alapján az eredmény 90 százalékát a REIT köteles lesz osztalékként kifizetni − a REIT tulajdonában lévő projekttársaságoknál keletkező eredmény száz százaléka lesz kötelezően kifizetendő. Ez viszonylag előnyös ajánlat, hiszen az osztalékadó 16 százalék, és a megspórolt 19 százalék társasági és a lényegében a bevétel két százalékát kitevő iparűzési adóval együtt így jelentős előnyt jelent.
A REIT kötelezően tőzsdén jegyzett cég kell legyen, legalább tízmilliárd forint induló tőkével.
A szabályozás szerint bank, biztosító lehet tulajdonos, ám részesedése nem haladhatja meg a tíz százalékot. Szintén előírás, hogy a jegyzett tőke legalább negyedét kell tőzsdére vinni, s nem lehet öt százaléknál nagyobb rész egy kézben. A REIT eszköz- és ingatlanportfóliója is szabályozott, a mérlegfőösszeg legalább hetven százalékát kell kitennie az ingatlanvagyonnak. A maradék rész látra szóló és lekötött bankbetét, állampapír, hitelintézet által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, tőzsdei részvény lehet, illetve tulajdonrész más REIT-ek projekttársaságaiban és a devizaalapú ügyletek árfolyamkockázatát fedező származtatott ügylet. A portfólióban egyetlen ingatlan és más REIT értéke sem haladhatja meg a mérlegfőösszeg húsz százalékát, más REIT-ben pedig legfeljebb tízszázalékos részt tudhat magáénak a társaság. Az ingatlanok értékét legalább negyedévente kell piaci értéken értékelni, s ezt át is kell vezetni a könyvekben.
A törvény szinte azonnal, a kihirdetését követő nyolc napon belül hatályba lép − ez július elejét jelenti. Ezt követően viszonylag gyorsan elindulhatnak az első REIT-ek, alapításukhoz a megfelelő dokumentáció begyűjtésével egy NAV-regisztráció szükséges. A hazánkban működő ingatlanbefektető társaságok közül több is megfelelhet a követelményeknek, így akár azonnal át is minősíthetik magukat. Arra azért nem kell számítani, hogy azonnal elözönlik a REIT-ek az országot. Általában egy-két évnek el kell telnie, hogy a befektetői körökben bejáratódjanak az új megoldások − mondta Torma Levente, a DLA Piper Adótanácsadó Kft. adótanácsadója. Összességében néhány társaság létrehozása várható.
