BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

REIT-ekkel tartaná itthon a kormány az ingatlanos pénzeket

Ingatlanbefektetési társaságok kialakításán dolgozik a kormány. Ennek egyik célja, hogy felpezsdítse a befektetési piacot, a másik pedig az, hogy itthon tartsa a most külföldre szivárgó bevételeket.

2011. március 10. csütörtök, 23:05

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jelentősen bővítené a kormány az ingatlanbefektetési lehetőségeket azzal, hogy a mostani struktúránál sokkal barátságosabb szabályozási környezetet alakítana ki. A szigorú keretek között működő és emiatt elég rugalmatlan ingatlanalapok mellett ingatlanbefektetési társaságok (REIT, real estate investment trust) alapítását is lehetővé tennék. A minisztériumban jelenleg a szabályok kidolgozása folyik, ám ezek állapota még elég képlékeny.

A REIT-ek tőzsdei cégként működnének, a forrásaikat magyarországi ingatlanok fejlesztésére és hasznosítására fordítanák. Kikötés, hogy az osztalékalap 90 százalékát köteles a társaság a részvényesek között osztalék formájában kifizetni. Ugyanakkor a tervek szerint a társaság mentesülne a társasági adó megfizetése alól. Mindenképp előnyt jelentene azonban, ha a REIT-ek a társasági adó törvény hatálya alá tartoznának, így ugyanis vonatkoznának rájuk a kettős adóztatás elkerülését célzó egyezmények - mutatott rá Torma Levente, a DLA Piper Adótanácsadó Kft. vezetője.

Jelenleg a magyarországi alapok egyik legnagyobb problémája az, hogy nem vonatkoznak rájuk a kettős adóztatási egyezmények. Ezáltal sok esetben extra adófizetési kötelezettségük keletkezik - például Luxemburgban különadót alakítottak ki az alapok számára. Az ilyen típusú terhek alól az egyezményeknek köszönhetően mentesülni lehet.
A másik probléma, hogy az alapok szabályozása roppant szigorú. Az ingatlanbefektetési társaságok alapítása azért lehet majd vonzó, mert jóval lazább szabályozás vonatkozna rájuk, ennek révén az egyes cégek rugalmas keretek között alakíthatnák ki saját befektetéseiket. A rugalmasság egyik lényeges eleme, hogy a REIT - ellentétben az ingatlanalapokkal - nemcsak ingatlant, hanem céget is adhatna-vehetne. (Ezt a hazai ingatlanalap-kezelők sok éve hiába kérték a törvényalkotóktól - a szerk.) Ez főleg annak tükrében kiemelkedően fontos, hogy Magyarországon az ingatlanfejlesztések úgy zajlanak, hogy az adott projektre egy céget hoznak létre, majd ebben a cégben lehet részesedéshez jutni - hangsúlyozta Torma.

A kormány nem titkolt célja, hogy a REIT-struktúra kialakításával itthon tartsa azokat a pénzeket, amelyek most az ingatlanfejlesztési holdingok felállítása révén kimennek az országból. Van ugyan példa arra, hogy adót fizetnek az ilyen cégek Magyarországon, ám ennek hátterében inkább valamilyen tervezési vagy könyvelői hiba áll. A REIT-ek alapítása révén feleslegessé válik luxemburgi vagy ciprusi holdingstruktúrák kialakítása.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet