Az amerikai tőkepiaci felügyelet után a brit és francia tisztviselők egyre hangosabban szorgalmazzák a májusi amerikai részvénypiaci összeomlásért okolt villámkereskedés (high frequency trading, hft) megregulázását. A francia pénzügyminiszter, Christine Lagarde már egyenesen az automatizált kereskedési forma bizonyos esetekre vonatkozó betiltását szorgalmazza - írta a Reuters. Álláspontja szerint legalább szabályozni és ellenőrizni kéne az ilyen formában folytatott üzleteket, illetve adott esetben költség-haszon elemzés alapján akár be is tiltani. Az elvárható minimum Lagarde szerint a tőkepiaci felügyeletek olyan felhatalmazása lehetne, hogy a kivételesnek megítélt helyzetekben felfüggeszthessék a villámkereskedést.
Alexander Justham, a brit felügyelet (FSA) elnöke már finomabban fogalmazott: szerinte, bár mindenképp szigorúbb szabályozásra van szükség, annak arányosnak és célzottnak kell lennie. (A legnagyobb európai részvénypiacnak számító londoni értéktőzsdén a kereskedés csaknem egyharmadát teszik ki a hft-ügyletek.) Justham egy szakmai konferencián tartott előadásán leszögezte, a villámkereskedés egész egyszerűen a technológiai fejlődés folyománya, így nem lehet cél az óra visszapörgetése. Az ellenben reális elvárás, hogy a számítógépek által vezérelt, a másodperc tört része alatt kötő rendszerek ugyanilyen gyorsasággal tudják magukat leállítani is, ha rendellenes fejlemények bontakoznak ki a piacon.
Az Európai Bizottság által felvetett javaslatok közt szerepel az adatszolgáltatási kötelezettség kiterjesztése a befektetési szolgáltatók szélesebb spektrumára, illetve a hft-rendszert alkalmazó szolgáltatók stressztesztjére.
A hft-megoldást alkalmazó iparági szereplők a Reutersnek nyilatkozva viszont arra hívták fel a figyelmet, hogy a kereskedés jelenleg is szabályozott piacokon (az értéktőzsdéken) folyik. Álláspontjuk szerint a villámkereskedés a nyílt kikiáltásos és telefonos megoldásnál hatékonyabb módon biztosítja a likviditást.
