BUX 139506.72 0,15 %
OTP 45280 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ésszerűbb lett a befektetések adózása

2010. március 17. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sok változást vezettek be az idei évtől az adószabályokban, ami lehetővé teszi a befektetőknek, hogy átláthatóbban adózzanak e jövedelmük után. 2010-től az adótörvény megszüntette a tőzsdei és tőzsdén kívüli ügyletek különböző adózását. Január 1-jétől ugyanis tőzsdei helyett "ellenőrzött tőkepiaci ügyletek" utáni adózás lesz, vagyis egy brókercégen keresztül kötött bármilyen ügylet ugyanúgy adózik, mint jelenleg a tőzsdei ügyletek. Az adó mértéke egységesen 20 százalék, ráadásul a nyereség és a veszteség szembeállítható. Az állampapírok és a befektetési jegyek árfolyamnyeresége esetében a kamatadót ugyanúgy levonják, mint korábban, azonban az év végéig a befektető nyilatkozhat a szolgáltatónak, hogy ezt nem mint kamatjövedelmet, hanem mint ellenőrzött tőkepiaci jövedelmet szeretné figyelembe venni. Fontos szabály még, hogy három év nyereségét, illetve veszteségét lehet egymással szembeállítani. Ez a módosítás már a tavalyi bevallás óta érvényben van, ráadásul úgy, hogy vissza is lehet igényelni a korábban árfolyamnyereség címén befizetett adót, ha az összesítés alapján ez visszajár. A devizapiaci és a pénzügyi elszámolású (tehát nem fizikai teljesítésű) árupiaci ügyletek is összevonhatók az egyéb tőzsdei és brókercégen keresztül kötött otc-ügyletekkel. Eddig a devizaügyletek és a cfd-k (tőkeáttételes részvénytermékek) gyakorlatilag elérhetetlenek voltak magánszemélyeknek, mivel az ezeken elért nyereség összevontan adózott és egészségügyi hozzájárulás is terhelte, ráadásul a veszteséges ügyleteket nem lehetett szembeállítani a nyereségesekkel.

Egyszerűsíti a befektetők helyzetét az új szabály olyan esetben is, amikor egy hosszú távú részvényportfóliót tartó befektető átmeneti esésre lát esélyt. Ilyenkor nem kell lezárnia a portfóliót, hanem le lehet fedezni cfd-vel, amit érdemes figyelembe venni, mielőtt más típusú adóoptimalizálást alkalmazna. A korábban vásárolt állampapírokat és befektetési jegyeket sem kell feltétlenül újrakötni ahhoz, hogy a 2010-től érvényes kedvezőbb adózási szabályokat alkalmazni lehessen. Ajánlatos azonban az ilyen befektetéseket tartós befektetési számlán tartani.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet