Jelentősebb lufi fújására lát esélyt a világ tőzsdéin az elkövetkező három-hat hónapban Káplár Norbert, a Raiffeisen Bank üzletkötője. Ennek hátterében az állhat, hogy tavasszal beindulnak a mezőgazdasági munkák, megkezdődnek az építőipari és más idényjellegű tevékenységek is, ami segíteni fog a munkanélküliek felszívásában. Ezért a jelenlegi jó hangulatot a javuló makromutatók is alátámaszthatják. Ez pedig a likviditásbőséggel együtt újabb magasságokba repítheti a tőzsdeindexeket.
Ez pedig a magyar tőzsde esetében azt jelentheti, hogy a BUX valahol 25 000 pont környékén tetőzhet a nyáron Káplár szerint. Az OTP 6800-7000 forintig szaladhat el, míg a Mol 21 000-22 000 forintot érhet a magyar tőzsde tetőzésekor. A Richter esetében a 46 000 forintos szintet látja elérhetőnek Káplár, míg a kosárban kisebb súlyú Egis 22 000-24 000 forintig menetelhet. A Magyar Telekomnál 770-790 forint szabhat gátat az emelkedésnek. Ezek az árak azonban nem reálisak - teszi hozzá gyorsan Káplár, aki szerint például a Mol már a jelenlegi szinten is túlértékelt ahhoz képest, amekkora eredményt a társaság produkálni tud.
A január közepe óta tartó eső trend a múlt hét pénteken véget ért, korai lenne azonban még új emelkedő trendről beszélni - véli Varjú Péter, az Erste elemzője. Az azonban már látszik, hogy a medve ereje sem az igazi. Vételi pozíció nyitásával ugyanakkor megvárná a 23 000 pont feletti kitörést az üzletkötő.
Egyértelműen a bika az úr a magyar tőzsdén - állítja Söre Balázs, a Buda-Cash üzletkötője. Az emelkedés szerinte még mindig a shortzárásoknak köszönhető. Márpedig ameddig a komolyabb mennyiségű eladásra játszó pozíciók nem tűnnek el a piacról nem tudnak majd esni az árfolyamok - véli Söre, aki viszont arra is felhívja a figyelmet, hogy nagyon fontos tisztelni a pánikban vásárló shortolókat, akik ki tudja meddig húzhatják felfelé az árfolyamokat. Az üzletkötő ezért nem is szeretne tippelni arra, hogy meddig mehet a tőzsde, így inkább a szintek figyelésére buzdít. A forint esetében például a 265-ös szint áttörése után 240 forintig is elmehet az euró árfolyama, míg az OTP-nél az 5260 közelében lévő korábbi csúcs, illetve azután a 6400 forint lehet érdekes, utána ugyanis a csillagos ég lehet a határ. Jelenleg nagyon jó a hangulat, fontos ugyanis látni, például az OTP esetében, hogy a gyorsjelentése óta elszakadt a régió többi bankrészvényétől, és erőteljes rallyba kezdett, ami azt mutatja, hogy jelentős a tőkeáramlás a részvénybe - emelte ki Káplár, aki azonban hosszabb távon már egyáltalán nem optimista. A Raiffeisen szakértője kiemelte: számolni kell azzal, hogy lassan megfordulnak az eddig nagyon alacsonyan tartott hozamok. A görög válság például már megmutatta, milyen gyorsan tud emelkedni a hozamszint, s erre kell felkészülni az Egyesült Államokban is, hiszen a jelentősen eladósodott államok a jövőben biztosan csak egyre magasabb hozam mellett tudnak majd kötvényeket eladni. Az emelkedő hozamkörnyezet pedig nem tesz jót a részvénypiacnak, amire ráerősíthet az is, hogy a trend már megfordult a dollár/euró piacán. Bár az elkövetkező időszakban gyengülhet még a dollár, Káplár szerint nem kétséges, hogy a dollárerősödésé lesz a főszerep az elkövetkező időszakban. Márpedig ez kedvezőtlenül fogja érinteni az S&P-500 részvényindexben lévő társaságok zömét, aminek már a harmadik negyedévi számokban meg is lehet a negatív eredménye. Mivel pedig a világ tőzsdéi még mindig az amerikai piacok után futnak, a tengerentúli tőzsdék indíthatják majd el a komolyabb árfolyamesést is.
A legnagyobb gond a mostani emelkedéssel az, hogy fundamentálisan nem megalapozott - emelte ki mindegyik szakértő. Söre szerint azok próbálkozzanak üzletkötéssel, akiknek az átlagnál nagyobb a kockázattűrő képességük és a veszteséges ügyleteket is el tudják dobni. Ebben a helyzetben nagyon fontos azt a kérdést feltenni, hogy mi fáj jobban az embernek, ha eladja a részvényét nyereséggel, és ezután a részvény tovább megy felfelé, vagy az, ha nem adja el, és jön egy nagyobb áresés.
