BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kedvezőbb adózást fogadtak el

2009. november 2. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több lépésben is megpróbálja rendezni a kormány a tőzsdei és tőzsdén kívüli befektetések adózása körül kialakult ellentmondásokat az országgyűlés előtt lévő adótörvények szerint. A hatályos szabályozás kedvezőtlen helyre sorolja a tőzsdén kívüli ügyleteket. Ezek árfolyamnyeresége a tőzsdei árfolyamnyereség húsz százalékával szemben 25 százalék, a devizaügyletek pedig úgynevezett egyéb jövedelemnek minősülnek. Ez azt jelenti, hogy az összevont jövedelem részeként kell utána adózni, vagyis jelenleg 18, illetve 36 százalékos jövedelemadó mellett 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást is fizetni kell utána.
Könnyű belátni, hogy ilyen kondíciók mellett nem éri meg ilyen ügyleteket folytatni - sokkal kifizetődőbb egy offshore cégen keresztül intézni, hiszen akkor nem az szja szerint kell megállapítani az adót.
Többek között ezt a diszkriminációt szüntetné meg a kormány javaslata, amely a tőzsdén kívüli ügyleteket nem kezelné külön kategóriaként. A hátrány ráadásul nemcsak az adózási eltérésekben jelentkezik. A tőzsdén kívüli befektetések esetében ugyanis - tipikus példa erre a határidős devizás ügylet - nem lehet a veszteséggel csökkenteni a nyereséget. Vagyis ha a devizaárfolyamok változásán nyer a befektető, akkor azután adóznia kell, miközben a veszteséget nem tudja elszámolni. A módosítással ezt a megkülönböztetést is felszámolnák.
A parlament előtt lévő javaslatcsokorban szerepel egy olyan új elem is, amely a törvény-előkészítés során nem kapott kiemelt figyelmet, ez a hosszú távú megtakarítások kedvező adóztatása - mondta lapunknak Kalocsai Zsolt, az RSM DTM Hungary Zrt. vezérigazgatója. Az elképzelés, amely megtakarításra ösztönzi a lakosságot, mindenképp jó, még akkor is, ha ezzel együtt a kormány a nyugdíj-előtakarékossági számlát megszüntetné. Az ugyanakkor a régi és az új rendszernek is hibája, hogy nem teszi kötelezővé valamilyen formában a havi rendszerességű megtakarítást, ami az öngondoskodást ösztönözné - tette hozzá. A változásokat hétfőn fogadta el a parlament.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet