Az idén szeptember végéig a forintban kibocsátott állampapírok állománya 950,5 milliárd forinttal, 10 080,2 milliárdra csökkent - írja az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) monitoringjelentése. Ezen belül az államkötvényeké 1038,4 milliárd forinttal, a lakossági állampapíroké 84,2 milliárddal mérséklődött, a diszkontkincstárjegyeké viszont 176,5 milliárddal növekedett. Az inflációhoz kötött, új Prémium Magyar Államkötvényből (2012/I) május 18-tól a múlt hó végéig 8,9 milliárd forintért adtak el.
Amint Borbély László Andrástól, az ÁKK vezérigazgató-helyettesétől megtudtuk, a lakossági papírok értékesítésének romlása főleg hálózati problémákra vezethető vissza, vagyis a partnerek más termékek eladását preferálják: a Kamatozó Kincstárjegyet forgalmazó bankoknál a betétgyűjtési kampányok, a postákon az egyéb ott kapható termékek versenye köti le a keresletet. Ha az államkincstár lakossági fiókjai nem lennének, a visszaesés sokkal nagyobb is lehetne. A helyzet megoldására vannak tervek, de döntés még nem született.
A jelenlegi piaci helyzetben meglehetősen magas, 9,5 százalékos kamatozású inflációkövető kötvényt várhatóan az eredetileg tervezettnek megfelelően, január végéig árulják majd, mivel értékesítési adatai nem túlzottan kiemelkedők, egyelőre a lakossági papírokon belül is alacsony az állománya. Január 25-től azután új sorozat forgalombahozatalát tervezik, amelynek a kamatfelára nem feltétlenül fog megegyezni az aktuális sorozatéval. (A jelenlegié hat százalékpont az éves infláció felett, amivel valószínűleg ez a legkedvezőbb kockázatmentes befektetés - Napi, 2009. október 16.).
A nemrég közzétett, negyedik negyedévi forintkibocsátási tervekkel kapcsolatban Borbély László András elmondta, a terv semleges, nullszaldó körüli nettó értékesítéssel számol. Újdonságot főleg kötvényfronton tartalmaz a jó értékesítési adatok nyomán, október elején például egyetlen alkalommal 82 milliárdos csomag kelt el. A külföldiek állománya egy lejárat következtében október 12-én 108 milliárddal csökkent, ennek a tapasztalatok szerint várhatóan csak egy részét fogják visszavásárolni, de a belföldiektől növekvő értékesítést várnak. A második negyedévben egyébként a tervek alatti, a harmadikban pedig jóval terv feletti volt a nettó állampapír-értékesítés.
A jövő évi tervekkel kapcsolatban döntés még nem született. Nemrég a Reuters azonban arról írt, hogy a devizaadósság mostani magas súlyát fokozatosan mérsékelni szándékoznak az ÁKK-nál, ennek érdekében kismértékű pozitív nettó forintállamkötvény-kibocsátást tervez jövőre az intézmény.
