A nyesz (nyugdíj-előtakarékossági számla) megszüntetése és a hozzá kapcsolódó adókedvezmény eltörlése nem kívánt irányba terelné és gyengítené a hosszú távú, több évtizedre szóló lakossági megtakarítások érdekében tett erőfeszítéseket - mondta el Szalai Sándor, a hazai vagyonkezelők érdekvédelmi szervezetének (Bamosz) elnöke sajtótájékoztatón. A tervezett kormányzati intézkedések egyrészt gyengítenék a megtakarításokat, másrészt erősítenék azt a káros beidegződést, hogy a szabályozók gyakori változása miatt Magyarországon nem lehet igazán hosszú távra tervezni. Ezenkívül a szervezet úgy véli, hogy a kormány által bevezetendő, három- és ötéves befektetések után járó kedvezményes adózás csökkenteni fogja a befektetések átlagos futamidejét is (nyilván a nyesz-számlán lévőkhöz képest).
A törvényjavaslat szerint a piacról fokozatosan vezetnék ki a nyesz-t, ilyet nyitni csak 2011-ig lehetne, majd 2014-től megszűnne az adójóváírás formájában működő előtakarékossági kedvezmény. A Bamosz kompromisszumos javaslata szerint a törvénytervezetben lévő elképzeléseket ötvözni lehetne a jelenlegi rendszerrel: a nyesz-en lévő termékeknél a három- és ötéves tartásra vonatkozó kedvezmények lennének érvényben (jelenleg nincs a számlán kamat- és árfolyamnyereségadó-fizetési kötelezettség). Egy minimális tízéves tartás esetén azonban a tőke és hozam adómentes felvételén túl az eddigi rendszerű adójóváírásokhoz is hozzájuthatna a befektető.
A statisztikák szerint a nyesz-számlákon lévő befektetések mintegy 48 százaléka kötvény (banki kötvény és állampapír), 40 százaléka befektetési jegy (ezekben az alapokban szintén sok állampapír áll). Így a hatvanezer nyesz-számlán lévő durván százmilliárd forint bár egyelőre csak kismértékben, de szerepet vállal az államadósság finanszírozásában is.
Amint Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT volt elnöke elmondta, a válság közepette felpuhulási folyamat indult meg, a hazai tőkepiac szempontjából kedvező változásokat - mint a nyesz 2006-os bevezetése, a pénztárak kötelező részvényhányada, a tervezett Új tulajdonosi program - a válság miatt mind eltörölnék vagy módosítanák. Pedig korábban a kormányzat is belátta a jelentőségüket és támogatta ezeket. A lakosság tudja, milyen fontos lenne, mégsem takarít meg, ez egy anomália, amit a kormánynak kellene kezelnie - mondta.
