BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy részvény is jól betehet az alapoknak

2009. október 11. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Október 8-tól 3,53 százalékos hozamot fizet befektetőinek az OTP Globál Trend II. nevű zárt végű tőkevédett (garantált) alap a mögöttes részvénykosár áralakulása alapján, működésének első esztendeje után. A válság közepette ugyan nem tűnik rossznak, ha egy részvényekhez kötött alap pozitív eredményt ér el, de a Globál Trend II. futamideje 2008. október 6-án indult, és néhány nappal későbbi részvényárfolyamokat használnak kiindulási alapnak a hozamszámításnál. Ez viszont közel járt a tavaly őszi mélyponthoz, aminél ma többnyire jóval magasabban állnak az árfolyamok, volt tehát esélye a jobb eredményre is.
Valószínűleg ezért mellékelt némileg szokatlan módon a hozamszámítás mikéntjét magyarázó levelet az alapkezelő a hozamfizetési hirdetményhez. Az alap hozama két komponensből áll: az egyik fix 5, 10 vagy 15 százalék, amennyiben a 15 elemű nemzetközi részvénykosár tagjai közül egyik ára sem csökken 35, 25 vagy 15 százaléknál nagyobb mértékben. Ez a komponens teljesen ugrott, mivel volt egyetlen olyan részvény, amely 35 százaléknál nagyobb mértékben zuhant. Számításaink szerint ez a Suntech Power Holdings kellett legyen, amelynek árfolyama az utóbbi egy évben majdnem 40 százalékkal esett. A hozam másik komponense a részvények átlagos áremelkedése, ebből adódhat a 3,53 százalékos kifizetés. Itt is komoly visszahúzó tényező a Suntech, de további hátrányt okoz a számítás azon nüansza is, amely szerint az emelkedő részvények emelkedését csak maximum 15 százalékig veszik figyelembe, az esést viszont korlátlanul. Így a szélsőséges árváltozások miatt az emelkedések épp hogy kompenzálni tudták néhány papír kisebb-nagyobb esését az átlagban.

(A szerző rendelkezik az említett értékpapírokkal.)

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet