BUX 139339.63 0,03 %
OTP 45130 -0,38 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Októberben még biztosan fizetnek itthon a cdo-alapú kötvények

2009. szeptember 22. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az utóbbi néhány évben nagybefektetőknek, kiemelt ügyfeleknek a K&H Bank által értékesített, más, külföldi eszközfedezetű kötvényektől (cdo- és abs-kötvények) függő kamatozású és tőke-visszafizetésű devizakötvények az október elején esedékes kamatfizetéskor teljes egészében fizetnek kamatot - tette közzé a bank. Ugyanakkor a cdo-k mögött álló referenciaportfólióban található "bizonyos vállalati értékpapír kibocsátója" nem tudott eleget tenni fizetési kötelezettségének. Az ebből eredő veszteségeket a következő hónapokban határozzák meg. A cdo-k mögött álló abs-ek hitelminősítése (hitelképessége) folyamatosan romlott az utóbbi időben, hogy ez milyen mértékben lesz hatással a kamatfizetésekre és a befektetett tőke törlesztésére, csak később, várhatóan két év múlva határozható meg teljes mértékben - írják.
A hazai bank által itthon korábbi hírek szerint pár tíz milliárd forint értékben eladott papírok (amelyek az Aldersgate, Sydney Street, Oxford Street, Baker Street, Dorset Street, Pembridge Square, Regent Street, Hanover Street nevekre hallgattak) úgynevezett alárendeltségi vagy védelmi szintjét egy másik tájékoztató szerint a közelmúlt "hiteleseményei" (feltehetőleg szintén a mögöttes adósok nemfizetése) miatt fokozatosan csökkenteni kell. Ez a kötvények visszafizetendő tőkeösszegének és azon keresztül a fizetett kamatnak a visszaesését okozhatja. A dokumentum utal arra - de biztosra nem mondja -, hogy a szóban forgó hitelesemények miatt ez legkésőbb két év múlva bekövetkezhet, és azt is kilátásba helyezi, hogy legrosszabb esetben az eredeti tőke 100 százalékát is le kell írni.
A nemzetközi gazdasági válság kitöréséért jelentős részben az ilyen és hasonló, más értékpapírokhoz, azokon keresztül jelzáloghitelekhez, vállalati vagy más eszközökhöz kötött eszközalapú értékpapírokat hibáztatták. Mivel a nálunk eladott értékpapírok másodlagos piaca is régóta befagyott - a forgalmazó már régen nem jegyez rájuk árat -, tulajdonosaik jelenleg csak a kamatokból remélhetnek bevételt.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet