Hétfőn pert indított a legnagyobb független amerikai brókercég, a Charles Schwab ellen a New York-i főállamügyész, Andrew Cuomo. A vád szerint a brókercég ügyfeleit félrevezetve értékesített aukciós kamatozású értékpapírokat (ARS-eket), likvid, alacsony kockázatú befektetésként - írja a Financial Times. Az ARS-ek olyan, elsősorban önkormányzatok és egyéb intézmények által kibocsátott hosszú lejáratú hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, amelyek kamatát szabályos időközönként lebonyolított árveréseken állítják be. A csúcspontján 330 milliárd dolláros forgalmat felmutató ARS-ek piaca tavaly februárban fagyott be teljesen, amikor az általános hitelszűke miatt kitáncoltak mögülük a forgalmat bonyolító bankok. Az államügyész által felállított, az ügyre szakosodott akciócsoport eddigi vizsgálatai során már több mint húsz pénzintézetet (többek közt a Citigroupot, a JPMorgant, a Morgan Stanley-t és a TD Ameritrade-et) köteleztek összességében 61 milliárd dollárnyi értékpapír visszavásárlására. A Schwab a vádra reagálva leszögezte, az igazi tettesek azok a Wall Street-i óriások, akik piacra dobták, majd a bajban magára hagyták az ARS-ek piacát és az államügyész most rájuk, a közvetítőre próbálja tolni a felelősséget.
