BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ötszázaléknyi részvényt von be a Mol

Ötszázaléknyi saját részvény bevonását javasolja az igazgatóság az április 23-án tartandó Mol-közgyűlésnek. A meghívóban nem szerepelnek az OMV által felvenni kívánt napirendi pontok.

2008. március 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ötszázaléknyi saját részvény bevonását javasolja az április 23-án tartandó közgyűlésen a Mol igazgatósága - derült ki az olajcég pénteken tőzsdezárás után közzétett közgyűlési meghívójából, ahol a rendes napirendi pontok mellett alapszabály-módosítás, az igazgatóság tagjainak javadalmazása, illetve eredménytől függő javadalmazási rendszere is terítékre kerül (a Mol menedzsmentösztönző átválthatókötvény-programja idén október 8-ig tart).
A testületnek a részvénybevonási javaslattal a piaci várakozások alját sikerült eltalálnia, a korábbi nyilatkozatok alapján ennek mértékét 5 vagy 10 százalékra becsülték az elemzők. A Raiffeisen például éppen pénteken jelentetett meg egy Mol-elemzést, amelyben vételre ajánlja a részvényt 25 370 forintos célárral, határozottan 10 százalékra tippelve a sajátrészvény-bevonás mértékét, amihez rövid távon pozitív árfolyam-reakciót párosított volna. Az elemzés szerint az 5 százalék - a meghívóból kiderül, hogy a Mol pontosan 5 millió 483 ezer 775 részvényt vonna be - bevonása nem hatna a piaci árfolyamra sem pozitívan, sem negatívan. További esést az okozhatott volna a piaci vélemények többsége szerint, ha egyáltalán nem történik részvénybevonás.
A rövid távú árfolyam-alakulás szempontjából a másik legfontosabb kérdés az lenne még, hogy a szükséges részvényeket a Mol honnan szerzi meg. Piaci vásárlás esetén - a Mol jelenleg is folyamatosan vásárolja saját részvényeit, pénteken tett bejelentése alapján 122 600 részvénynél járt egy újabb 20 ezer darabos vásárlás után - ez a tétel is felhajthatná a tőzsdei árfolyamot, erre azonban piaci megfigyelők szerint kevés az esély és a napi 20 ezer darabos vásárlások sem erre utalnak. Sokkal valószínűbb, hogy valamelyik kölcsön adott részvénycsomag visszakérésére kerül sor legalább részben. Erre bőven van lehetőség, hiszen az OTP-nél is nagyobb csomag van ennél, de az MFB-nél - amely nemrég adott vissza egy ennél nagyobb csomagot, ami aztán az Oman Oil Companyhoz került - is maradt még több mint 4,5 millió darab részvény.
A közgyűlési meghívóban ugyanakkor egyelőre nem szerepelnek - legalábbis külön nem - az OMV által napirendre venni kívánt javaslatok, melyeket az osztrák olajcég, a Mol 20 százalékos tulajdonosa február 26-án közzétett. A napirend kiegészítésére még van lehetőség, de az is lehet, hogy már ebben a vonatkozásban is jogi vita kezdődik. Ettől függetlenül azonban szinte bizonyos, hogy eseménydús közgyűlés várható, az OMV ugyanis egyértelművé tette, hogy a közgyűlés előtt kívánja megtámadni a Mol által saját részvényei kapcsán kötött szerződéseket.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet