BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs már saját részvény a Molnál

Tegnaptól az Oman Oil Company magyarországi leányvállalata az új tulajdonosa a Mol 8 százalékának.

2008. március 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A brókerházak elemzői egyelőre vegyesen ítélik meg a tranzakciót, hátrányokkal és pozitív lehetőségekkel egyaránt számolnak.
A Mol tegnapi bejelentése szerint a március 12-én kötött stratégiai megállapodás értelmében a korábban jelzett 8 millió 774 ezer 40 darab Mol-részvény átkerült az ománi Oman Oil Company hazai leányvállalatához, a tranzakció első lépése tehát lezárult az ománi vállalattal. A Mol tulajdonában ezek után már csak az az 578 C sorozatú részvény maradt, ami még a Slovnaft-ügylet lezárásaként került hozzá, a tőzsdére bevezetett A sorozatból nem rendelkezik egyetlen darab részvénnyel sem. Mindez azt jelenti, hogy ha a menedzsment komolyan gondolja a részvénybevonást a következő közgyűlésen, akkor vagy vásárolnia kell a piacon, vagy további részvénycsomagot kell visszaszereznie a korábban kölcsönadottak közül.
Az elemzők vegyesen ítélik meg a lépést. A Merrill Lynch szakértője szerint bár a részletek még nem ismertek, az ügylet nem befolyásolja jelentős mértékben a Mol gazdálkodását. Negatívumként jelölte meg, hogy a nyolcszázaléknyi részvény új tulajdonoshoz kerülése tovább csökkenti az esélyét az OMV által kezdeményezett felvásárlásnak-összeolvadásnak, ami a részvényesek szempontjából egyébként pozitív lenne. A Merrill emellett növekvő bizonytalanságot lát a Mol-sztoriban. Amíg egy éve a cégnek nettó készpénzállománya és 5 milliárd dolláros eladósodási mozgástere volt, addig mára ez a rugalmasság megszűnt. A Wood viszont arra hívja fel a figyelmet, hogy a részvények bekerülési ára a Mol számára magasabb volt, mint a mostani, 25 ezer forintos eladási ár.
Az elemzések ugyanakkor - annak ellenére, hogy a 32 ezer forintos ár miatt már jó ideje minden írásukban némi szomorúsággal emlegetik a közeli sikerrel semmiképp sem kecsegtető OMV-ajánlatot - kiemelik, hogy az ománi üzletben pozitív lehetőségeket is látnak. Az Oman Oil Companyvel kötendő üzletben ugyanis úgy tűnik, nem az ár az elsődleges, hanem az a lehetőség, hogy a Mol a tevékenységének tényleges diverzifikálására alkalmas üzletekben vehet majd részt az együttműködés révén. Ezért is hangsúlyozza mindkét elemző, hogy a cég számára a minél kisebb mértékű készpénz- és minél nagyobb arányú eszközarány lenne kedvező az ügyletben.
A Mol-OMV ügyet eközben Brüsszelben is vizsgálják. Tegnap Göncz Kinga külügyminiszter az MTI-nek elmondta, Magyarország nem lobbizik a Mol OMV által tervezett felvásárlása ügyében az Európai Bizottság által kezdeményezett versenyjogi vizsgálattal kapcsolatban. Hozzátette, az Európai Bizottság még nem utalta az Európai Bíróság elé az ügyet, és Magyarország reméli, hogy ez nem is történik meg.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet