BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Átalakítják az MVM-et - menesztik a vezérigazgatót

A miniszterelnök az Új tulajdonosi program zászlóshajójának számító MVM Zrt. radikális átalakítására utasította a pénzügyminisztert, az utasítás értelmében a vezetésnek is távoznia kell.

2008. március 11. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A miniszterelnök felszólította Veres János pénzügyminisztert, hogy haladéktalanul tegyen lépéseket a villamosenergia-piacon tapasztalható monopolhelyzet felszámolása érdekében - jelentette az MTI a kormányszóvivőre hivatkozva. A lakonikus mondat az Új tulajdonosi program egyik zászlóshajójának számító Magyar Villamos Művek Zrt.-nél várható jelentős változásokra utal. Ezek célja Daróczi Dávid elmondása szerint, hogy olyan piaci folyamatok induljanak be, amelyek jobban érvényesítik a fogyasztók érdekeit. Úgy kell átalakítani a céget, hogy az biztonságos befektetéssé válhasson azok számára, akik a társaság részvényeiből jegyeznek. Kérdésre válaszolva a kormányszóvivő megerősítette azt is, hogy mindez Kocsis István jelenlegi MVM-vezérigazgató távozását is jelenti.
Veres János pénzügyminiszter később úgy nyilatkozott, hogy a szervezeti átalakulással kapcsolatos kormányzati elképzeléseket, javaslatokat először az MVM jövő heti igazgatósági ülésén, majd a cég - valószínűleg az igazgatóság által április utolsó hetére tervezett - közgyűlésén ismertetik. Az MVM vezérigazgatójának menesztéséről értesüléseink szerint már az elmúlt hét végén döntés született. A Napi információja szerint a Nemzeti Vagyoni Tanács mai ülésén döntenek Kocsis felfüggesztéséről. Mivel a vezérigazgató az MVM igazgatóságának is tagja, véglegesen a közgyűlésen válhatnak meg tőle.
Az MVM tervezett átalakításáról a személyi változásokon túl keveset lehet még tudni, a piaci szereplőkben azonban rögtön felmerült a kérdés: hogyan lesz ebből sikeres részvénybefektetés az Új tulajdonosi programban. Árampiaci körökben már korábban is sok kritika érte az MVM-et - különösen a legutolsó, úgynevezett kapacitásaukció óta, ahol az MVM az áramkereskedők számára áruba bocsátotta az értékesíthető árammennyiségeket -, a hosszú távú áramvásárlási szerződéseket és a MVM leánycégének, az MVM Partnernek a szerepét. Legutoljára éppen Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke jellemezte úgy az árampiaci viszonyokat (Napi, 2008. január 25-26.), hogy az "a mostani egy szereplő domináns piaci pozíciójára alapozott helyzet".
A nagy kérdés azonban az, hogy a tavaly - információink szerint - 430 milliárd forintos saját tőkéjéhez viszonyítottan kevesebb mint 10 százalékos eredményt produkáló MVM-ből, ha annak állítólagos monopolhelyzetét felszámolják, hogyan lehet olyan részvény, amely a befektetők számára is vonzó. A tegnap bejelentett lépések egyik célja az MVM befektetési szempontból vonzóbbá tétele, de ugyanakkor a versenyen és a mostani áramárakon keresztül az is, hogy a fogyasztók jól járjanak. A két célt vélhetően nem lesz könnyű egyszerre elérni...

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet