BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Öbölbeli partnert talált a Mol

Új, nyolcszázalékos tulajdonosa lett a Molnak, az ománi állam. A magyar olajtársaság az MFB-től részben visszakapott részvényeit 25 ezer forintos áron eladta az Oman Oil Companynak, amely készpénzzel és eszközökkel fizet.

2008. március 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Oman Oil Company (OOC) 145,429 dolláros részvényenkénti áron (nagyjából 25 ezer forint) 8 millió 774 ezer 40 Mol-részvényt vásárolt meg a Moltól március 8-án - jelentette be tegnap a magyar olajtársaság. Az Ománi Szultánság külföldi és hazai energetikai befektetéseit kezelő, 100 százalékban állami tulajdonú vállalat - amely nem az ománi állami olajtársaság, olyan ugyanis nincsen, a kitermelés vagy koncesszióban, vagy vegyesvállalati keretben folyik - a Molnak készpénzzel, illetve egyelőre közelebbről meg nem határozott eszközökkel fizet a részvényekért. Az eszközök pontos mibenlétét később hozzák nyilvánosságra, mivel azokra a Molon és az OOC-n kívüli szereplőknek van elővásárlási joga. Erről az érintettek lemondhatnak és akkor az eszközökkel valósulhat meg a fizetés, vagy élhetnek vele és akkor készpénzt kap a Mol. A tervek szerint a közel 220 milliárd forintnyi érték nagyobb része valamilyen eszköz formájában kerül a Molhoz még 2008 vége előtt.
A Mol számára ez az üzlet nem egyszerű adásvétellel kombinált csere, hanem egy stratégiai partnerség, ami lehetőséget nyújt további terjeszkedésre - mondta el Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója tegnap újságírók előtt. A Mol egyébként 2005 óta van jelen Ománban, kutatási tevékenységet végez. Az ománi partner számára pedig a kelet-közép-európai megjelenés a fontos, illetve hogy a szóban forgó eszközök a Mollal közösen jobban hasznosulhatnak, mint korábban. A megállapodás nem tartalmaz megkötést arra nézve, hogy az OCC a Mol közgyűlésén hogyan szavazzon.
A Mol a már meglévő saját állományából és az MFB-től - amelynek korábban 10 millió 933 ezer részvényt adott kölcsön - tegnap visszakapott 6 millió 419 ezer 729 részvényből fedezi az átadandó mennyiséget. Ezzel az olajcégnek elfogytak a saját részvényei. Így ha a közgyűlésen részvénybevonásról születne döntés, annak végrehajtásához először részvényeket kellene szereznie. Erre többféle módja is lehet, piaci vásárlás, vagy akár valamelyik saját részvényt érintő megállapodásának a felmondása. A részvénybevonásról kérdésre válaszolva Hernádi Zsolt meglehetősen visszafogottan nyilatkozott, e szerint az igazgatóság ezzel kapcsolatos álláspontjáról kizárólag a közgyűlést összehívó igazgatósági ülés után derülhet ki bármi.
Az elemzői vélemények a tegnapi bejelentést alapvetően pozitívan értékelték, de legtöbbjük az ománi üzletnél fontosabbnak ítélte - nyilvánvalóan a rövid távú árfolyam-alakulás szempontjából - a lehetséges részvénybevonást. Az OMV viszont sokkal kevésbé fogadta örömmel a rivális tulajdonos megjelenését, a tranzakcióhoz fűzött állásfoglalása szerint a Molnak nem kellene áron alul eladnia részvényeket. Az OMV szerint az ügylet csak arra jó, hogy még jobban kivegyék a részvényesek kezéből a cég irányítását.
A Mol árfolyama eközben tetemeset zuhant a parketten, piaci megfigyelők szerint ennek azonban kevés köze van a megállapodáshoz, sokkal inkább a piac általános állapotát tükrözi.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet