Tizenöt havi mélypontra, 263,55-re esett tegnap délután a forint árfolyama az euróval szemben. A gyengülés mögött azonban most nem a régióra általánosan jellemző okokat kell keresni, ez sokkal inkább a Magyarországgal kapcsolatos vélt vagy valós indokokkal magyarázható. Ilyen lehet akár csak egy nagy megbízás, egy komolyabb eladó megjelenése, de még inkább egy olyan hír vagy pletyka, mint például Gyurcsány Ferenc napokon belül bekövetkező lemondása - jellemezte Szántó András, az Equilor devizapiaci szakértője a tegnapi kereskedést. Elmondása szerint a forint mintegy másfél százalékos gyengülése úgy következett be, hogy nem előzte meg sem a török líra, sem más hagyományos carry-trade deviza gyengülése sem. Sőt a nagy devizák, amelyek alacsony kamataik miatt a carry-trade alapját képezik - elsősorban a japán jen -, még gyengültek is, aminek inkább a forint - mint magas kamatozású deviza - erősödése irányába kellett volna hatnia.
A mostani forintgyengülés okait tehát szerinte Londonban kell keresni, ahol a Magyarországot egyedileg jellemző okokat sokszor előbb tudják, mint itthon - ilyen lehet egy miniszterelnöki lemondás is -, de ezek épp annyiszor bizonyulnak hamisnak, mint igaznak.
Az ING devizakereskedői szerint több negatív tényezőnek tudható be a szerdai jelentős forintgyengülés. A szakemberek rámutattak, hogy a negatív hangulat egyrészt annak következménye, hogy a keddi általános tőzsdei esés után a befektetők szabadultak a kockázatos eszközöktől. A másik ok a Fitch Ratings hitelminősítő keddi nyilatkozata, miszerint rövid és középtávon nem fogják felminősíteni a magyar államadósság besorolását. A hír első ránézésre talán nem indokolna ilyen heves forinteladást, a befektetőket azonban ismét emlékeztette a magyar gazdaság sérülékeny fundamentumaira. És mivel Magyarország makroszempontból nincs jó helyzetben, a hazai fizetőeszköz a régiós devizákat felülmúló tempóban süllyedt. Az euró árfolyama két hullámban emelkedett 259,50 forintról 263,50 forint közelébe, miután a mind gyengébb hazai devizát a szokásos forgatókönyvnek megfelelően a belépő stop loss-megbízások tovább ütötték - ahogy az ING szakembere fogalmazott: a befektetők egymásnak adogatták a forró krumplit.
Az RBS londoni devizapiaci stratégája eközben igen sötét jövőt vizionált a forint számára a Bloombergnek adott nyilatkozatában. Szerinte a feltörekvő piaci eszközök iránt oly mértékben fog csökkenni idén a kereslet, hogy annak következtében történelmi mélypontra esik majd a forint az euróval szemben, az árfolyam pedig a 290-et is elérheti. (Év végére 280-ra várja a forintot az elemző.) "A dél-afrikai rand és a román lej a globális kockázatkerülés miatt már meredeken zuhant az elmúlt hetekben, úgy vélem, a kockázatcsökkentés következő áldozata a forint lesz" - vélekedett a Royal Bank of Scotland - talán némileg elfogult - stratégája.
