A tervezett napelemgyártó beruházással kapcsolatos konkrétumokra ugyan még néhány hetet várni kell, de a befektetők láthatóan optimistán ítélték meg, hogy a még be nem indult üzlet reményében milliárdos tőkeemelésről döntött kedden a Genesis Energy igazgatósága. A kiadott közlemény szerint a maximális, 2800 forintos árfolyamon, zárt körben, készpénzért kínálják majd fel az 500 forint névértékű papírokat. Első körben mindez 1 204 657 darab új részvényt jelentene – ez esetben az alaptőke kereken 4 milliárd forintra emelkedik –, de túljegyzés esetén a csomag akár 3,2 millió darabosra is nőhet. A jegyzésre június 14. és 29. között kerül sor, és azok a befektetők vehetnek benne részt, akik június 13-án a részvénykönyvben szerepelnek. A megmaradt részvényeket a Genesis Investment Funds Limited jegyezheti le, ő amely azonban az előbbi határidőt követő 14. napon dönthet mennyiségről. A valahol 3,3 és 9 milliárd forint között alakuló friss pénz sorsáról Rényi Gábor vezérigazgató a NAPI Gazdaságnak úgy nyilatkozott, hogy az a tavalyi 2,4 milliárd forintos tőkejuttatással egyetemben a beruházás elindításához szükséges. Az opcióval lekötött földterületek mellett a gépek beszerzését is el szeretnék kezdeni, különösen mert egy ilyen, 100 MPW kapacitású üzem másfél év alatt épül fel. A cégvezető a maga részéről az árazást nem tartja túlzónak, hiszen a szektorban működő cégek Németországban 40-es P/E szinten mozognak. A Genesisnek ugyan egyelőre még nem termel profitot a szolárbiznisz, de az üzleti tervek alapján 2010-ben mintegy 49 milliárd forintos bevétellel és 14 milliárd forintos eredménnyel számolnak.
Rényi ezért is reméli, hogy minél több magánbefektető veszt majd részt a kibocsátásban. Megfigyelők viszont inkább arra figyelmeztetnek, hogy a sokak szerint irreálisan magas kibocsátási árfolyam mindenképpen óvatosságra int. Csak a közgyűlésen a javaslatot megszavazó nagybefektető és az igazgatóság tudhatja, mi indokolja valójában a részvényenkénti 2800 forintos árat, miközben a tőzsdei kurzus ettől jóval elmarad.
A bejelentést jó ideig emésztette a piac, a spekulánsok által igencsak kedvelt papírok árfolyama a nyitás után beragadni látszott az 1300 forintos szintre, de a délidő már a 20 százalékos limiten, 1482 forinton érte. Mindez ráadásul tetemes, több mint 450 millió forintos forgalommal párosult. (Csak mellékesen: az elmúlt egy hónapban a teljes alaptőkét jelentő, közel 6,8 millió részvényből 1,33 millió darab gazdát cserélt, úgy, hogy a cégnek 70 százaléka, mintegy 4,78 millió részvény egy tulajdonos, a Genesis Capital kezében van.) A megelőlegezett bizalom oka, hogy a magyar és a spanyol kormány hamarosan dönt arról, támogatja-e, és ha igen, milyen mértékben az egyenként 100 millió eurós összegből megvalósuló napelemegyártó üzeme(ke)t. Korábbi becslések szerint ennek mértéke akár a 40 százalékot is elérhette volna, de lapunk értesülései szerint a jelenlegi – egyébként mindkét helyen kedvezően alakuló – tárgyalások fényében ennél kevesebbre lehet számítani. Igaz, ez nem jelent sokat, hiszen a beruházás jelentős részét úgyis hitelből tervezi megvalósítani a Genesis.
