BUX 139428.52 0,09 %
OTP 45140 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A költségekre is figyel az Állami Nyomda

Idén is biztosnak tűnik az egymilliárd forint feletti nyereség az Állami Nyomdánál. A cég további növekedésre számít, várhatóan jelentősebb akvizícióra is sor kerül.

2007. május 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Több bevétel, nagyobb nyereség, az export további bővülése és költségcsökkentés – röviden így lehetne összefoglalni az Állami Nyomda első negyedéves gazdálkodását. A közölt számok nem térnek el a Concorde elemzőinek várakozásától, így egyelőre nincs meglepetés. A brókercég a gyorsjelentés után közzétett rövid és elég konzervatív elemzésében az idei célárat 8202 forintról 11 000 forintra emelte (de a tegnapi záróár már 10 700 forint volt), az idei részvényenkénti eredményre vonatkozó várakozását 743 forintra, a 2008-ast pedig 811 forintra növelte. Gyurcsik Attila, a Concorde munkatársa szerint kedvezőek a kilátások: a jövőben az Állami Nyomda továbbra is kihasználhatja, hogy a térségben egyedülálló technikai tudással rendelkezik, miközben a nagy európai versenytársak számára ezek a piacok túl kicsinek számítanak. Sőt, a korábbi nyilatkozatok alapján még az idén jelentős régiós akvizíciót jelenthet be a menedzsment.
A gyorsjelentés szerint egyébként a konszolidált nettó árbevétel márciusig 6 százalékkal, 3 és fél milliárd forintra nőtt – ebből ugyan csak 305 millió forintot tett ki az export, de legalább ütemesen, 28 százalékkal bővült –, az EBITDA pedig 48 millióval, 439 millió forintra emelkedett. A meghirdetett exportnövekedés tehát tart, de az export aránya még mindig nem számottevő.
Közben továbbra is a komplex megoldásokat kínáló szegmensek, mint a biztonsági termékek, kártyák és nyomtatványok gyártása, valamint ezek megszemélyesítése és az adatfeldolgozás adják az értékesítés döntő hányadát. Egyedül a hagyományos nyomdatermékekből származó árbevétel mérséklődött.
A gyorsjelentés szerényen – és nem túl bőven – említést tesz egy költséghatékonysági programról is. Állítólag a kezdeti eredmények már látszódnak, ezek kiteljesedésére pedig a következő negyedévekben lehet számítani. Tény, hogy a bázisidőszakhoz képest a személyi kiadások szinten maradtak, csupán az anyagjellegű – elsősorban az energia- – költségek nőttek. Feltehetően az árbevétel növekedés mellett ez is hozzájárult ahhoz, hogy az üzemi eredmény csoportszinten 300 millió forint lett. Tavaly több tíz millió forinttal rontotta a képet az árfolyamveszteség, most viszont a pénzügyi soron szerény többlet képződött. Bár az adók és a kisebbségi részesedések utáni korrekciók most többet vittek el, a mérleg szerinti eredmény így is 25 millióval, 214 millió forintra nőtt.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet