Tavaly a 19 A kategóriás társaság – a leányvállalatokat is beleértve – közel tíz százalékkal növelte alkalmazottainak számát. Az érintett cégek mintegy felénél – 9 társaság – növekedett, ugyanennyinél csökkent a foglalkoztatottak száma. A február első felében publikált gyorsjelentésekből kiderül, hogy a 19 társaság 85 939 embernek adott munkát 2006. december végén, szemben az egy évvel korábbi 78 205-tel.
Az A kategóriában foglalkoztatottak száma az ezredforduló óta szinte folyamatosan csökkent, ez a kedvezőtlen trend tört meg 2006-ban, igaz, a képet jelentősen módosítják az akvizíciók és a tőzsdei kivezetések. Egy kicsit pontosabban fogalmazva, az első ránézésre kedvező, mintegy 10 százalékos foglalkoztatásnövelés szinte teljes egészében a legnagyobb munkáltató, az OTP létszámbővítésének volt köszönhető. A bankcsoport 2005 végi 17 989-es dolgozói létszámát 26 869-re emelte tavaly decemberre, aminek jelentős része az akvizícióknak volt köszönhető – az anyabanknál 2006 elején 7844-en, végén 8169-en dolgoztak. A többi 18 A kategóriás tőzsdei cég dolgozói létszáma összességében stagnált 2006-ban.
A másik két tőzsdén jegyzett bank is több embernek adott munkát; az FHB – a folyamatosan épülő kereskedelmi banki tevékenység nyomán – több mint 50 százalékkal, 299-ről 459-re növelte dolgozóinak létszámát, mindeközben az IEB tavaly év végén közel három százalékkal több embert foglalkoztatott, mint év elején.
A másik három blue chip esetében nem történt jelentős változás, a Mol csoportszinten 5,5 százalékkal csökkentette dolgozói létszámát, a Richter ugyanilyen mértékű bővítést hajtott végre. A Magyar Telekomnál a jelentős 2005-ös leépítést követően 2006 végén már 3,5 százalékkal többen dolgoztak, mint egy évvel korábban – feltehetőleg ebben közrejátszottak a társaság tavalyi akvizíciói is.
A legnagyobb leépítések a Fotexnél és a Pannonplastnál voltak. Előbbinél a 2005-ös mintegy 40 százalékos leépítést követően tavaly további 24 százalékkal csökkent a létszám – a foglalkoztatottak számának csökkenése mindkét cégnél a leányvállalatok eladásának számlájára írható. Az A kategóriás cégek közül a legnagyobb mértékű, 47 százalékos leépítést a Pannonplast hajtotta végre 2006-ban, a társaság 1272-ről 673-ra csökkentette alkalmazotti létszámát.
Habár a különböző szektorok munkaerőigénye és munkahatékonysága nagyon különböző, s így az erre vonatkozó adatok nem összevethetőek, mégis beszédes, hogy az alkalmazottak profittermelő képessége alapján összeállított listát a Mol vezeti, az egy főre jutó eredmény itt közel 24 millió forint volt 2006-ban. (Ez az érték átlagosan – bár a gázüzletág eladásához hasonló egyszeri tételek jelentősen növelték – havi kétmillió forintos profitot jelent minden egyes dolgozóra.)
Az olajtársaságot követi az FHB, a TVK és a Zwack, 16, 14, illetve 10 millió forintos egy alkalmazottra jutó átlagos profittal. Az élmezőny mellett jól termeltek a blue chipek alkalmazottai is, az OTP-nél minden egyes dolgozó 7, a Richternél és a Magyar Telekomnál pedig 6 millió forintos profitot termelt tavaly.
