A 2007. november elsejével bevezetendő MiFID, a tőkepiacokat szabályozó új uniós irányelv jelentős változásokat hozhat majd a tőkepiacokon – elsősorban a tőzsdekényszer eltörlésének következtében (Napi Gazdaság, 2006. július 21., 9. oldal).
Mohai György, a BÉT vezérigazgató-helyettese és Cselovszki Róbert, az Erste Bank Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatója egy tegnapi konferencián kifejtette, az új szabályozás pontos hatásait egyelőre nehéz megjósolni, a magyar piac szereplői még nem is készültek fel teljesen a várható változásokra.
Az egységes uniós szabályozás legfontosabb változása minden bizonnyal az lesz, hogy megszűnik a befektetési szolgáltatók tőzsdekényszere, azaz a likvid részvényekkel tőzsdén kívül is lehet majd kereskedni – a brókercégek akár házon belül vagy valamilyen más közös rendszerben is összepárosíthatják az eladókat és a vásárlókat. A lehetőséggel a hírek szerint él is az európai forgalom mintegy felét adó hét legnagyobb befektetési bank, amelyek egy konzorciumba tömörülve saját kereskedési platform – MTF – létrehozását tervezik. Ezen keresztül egymás között a mostani tőzsdei díjaknál jóval olcsóbban üzletelhetnek majd.
folytatás a 13. oldalon ä
ä folytatás a 11. oldalról
Cselovszki Róbert kiemelte, hogy nagy kihívás lesz a legjobb teljesítés elvének gyakorlati alkalmazása, melynek értelmében minden megbízást az elérhető legjobb feltételekkel – árfolyam, költség, gyorsaság – kell teljesíteni. Az új rendszerben nagyobb hangsúlyt kap az ügyfelek minősítése, ami a vagyoni helyzet és a kockázatvállaló képesség felmérését jelenti. A szakember a készülődő „ellentőzsde” kapcsán elmondta, hogy a hazai piac viszonylag kis mérete miatt nálunk nem valószínű, hogy alternatív kereskedési platformmal jelenne meg egy nagy szereplő, ilyet legfeljebb régiós szinten tud elképzelni.
