A 2006-os évben végig működő hazai nyílt végű alapok közül a legjobb hozamú tízből kilenc a részvénytúlsúlyos kategóriába tartozott, és csak egy volt vegyes – állapítható meg a hozamok kiszámolása alapján. Kettő kivételével hazai és a kelet-közép-európai térségre koncentráló konstrukciókról van szó, ebből az is látható, hogy főleg a pesti tőzsde és esetleg némely környező ország piacainak fellendülése áll az eredmény hátterében. (Attól függően egyébként, hogy a hét végére eső szilveszterek miatt pontosan hogyan számolunk, 2005. december 30-ától vagy 29-étől, kissé módosulhat az eredmény, például a Raiffeisen Részvény Alap is bekerülne az első tízbe.)
Tavaly a legkisebb, nemegyszer negatív hozamot általában olyan alapok érték el, amelyek devizában és devizakötvényekben tartották tőkéjüket. Ebben nagy szerepe lehetett a forint év végi megerősödésének is, de nem az euró oldaláról, hiszen annak árfolyama 2005 végéhez képest végül – az évközbeni kilengések ellenére – szinte semmit nem változott. A dollár ugyanakkor mintegy 10 százalékot gyengült ez idő alatt, és az évközbeni kamatemelési félelmek miatt a világ fejlett részének kötvénypiacain is nagyokat lehetett bukni. Ez utóbbi okozhatta főként az eurókötvények leértékelődését.
Másik táblázatunkat szemlélve, nyilván szintén a térségünk piacai miatt két számjegyűek a részvénytúlsúlyos vegyes alapok legjobbjainak eredményei is. A kötvényalapok viszont az egy évvel ezelőtti alacsonyabb hozamok miatt, az ingatlanalapok pedig a beáramló tőke hígító hatása miatt mai szemmel már nem túl attraktívak, még a legjobb eredményű sorozatok sem. (A teljes táblázatot lásd majd hétfői Befektető mellékletünkben.)
