Már az elmúlt hét második felében is távol maradtak a nyugat-európai részvénypiacoktól a vevők, tegnap azonban valóságos kiárusítást tartottak az öreg kontinens börzéin, a vezető részvényindexek 1,2–1,8 százalékkal gyengültek. Szakértők szerint a pesszimizmusra okot adó legfőbb tényező a tovább gyengülő dollár volt, amely kedvezőtlenül hat az exportőrök nyereségére. Jelentősen gyengült a BMW és a Siemens, de eladók uralták a DaimlerChrysler és a Hanson piacát is. Nagyítóval is nehezen lehetett olyan részvényeket találni, melyek a pozitív tartományban fejezték be a napot, ilyen üdítő kivétel volt a Bayer, melynek jegyzése a vártnál jobb harmadik negyedéves eredménynek köszönhette emelkedését. Párizsban a Peugeot és a Michelin, Londonban a BAE Systems és a British Airways voltak a nagy vesztesek.
Ritkán látott pesszimizmus uralkodott a tengerentúli részvénypiacokon is, a Dow 1, a Nasdaq 1,6 százalékos mínuszban állt lapzártánkkor. Szakértők a borús hangulatot a dollárgyengülés mellett a Wal-Mart vártnál rosszabb forgalmával magyarázták, a kiskereskedő közel kétszázalékos veszteséggel forgott. Az emelkedő olajár jót tett az olajipari részvényeknek, az Exxon a rendkívül pesszimista részvénypiaci hangulat ellenére enyhe pluszban volt lapzártánkkor. Több mint kétszázalékos veszteséggel forogtak a Ford-részvények, ami az autógyártó hitelfelvétellel kapcsolatos terveinek volt betudható.
Tovább gyengült a dollár az euróval szemben, egy európai fizetőeszközt 1,3120-on jegyezték lapzártánkkor.
