– Az előnyök és a hátrányok figyelembevételével utólag jó döntésnek tartja a tőzsdei megjelenést?
– Mindenképpen jó döntésnek tartom, különös tekintettel arra, hogy a költségek jelentős részét – a bevezetés 50 millió forintos költségének közel felét – az állam átvállalta. A cégnek számottevő ismertséget hozott a tőzsdei megjelenés, ugyanakkor már a bevezetés hátrányait is érezzük. Nagyobb a cég nyitottsága, minden pénzügyi adatot és fontosabb változást – a vezető tisztségviselők részvényvásárlásaival együtt – azonnal meg kell osztani a nyilvánossággal. Ezeket az adatokat pedig a konkurencia is látja, ráadásul ha lefelé megy az árfolyam, azzal romolhat a cég általános megítélése, még akkor is, ha a gazdálkodással egyébként nincs baj.
– A jelenlegi tulajdonosok közül kik lehetnek azok, akik a közeljövőben megjelenhetnek a kínálati oldalon?
– Én magam nem szándékozom eladni részvényeimet, sőt az augusztus 7-ei bevezetést követően vásároltam is.
Tudomásom szerint a nagyobb tulajdonosok is hasonlóan gondolkodnak, Törőcsik Attila, a felügyelőbizottság tagja szintén vásárolt. A bevezetés előtt, július végén egyébként volt egy komoly érdeklődő, egy amerikai szakmai befektető, aki felvásárolta volna a céget. Az ajánlata 240 forint részvényenkénti árra szólt. Akkor úgy döntöttünk, hogy – ha úgy tetszik – a rögösebb utat választjuk, bízva benne, hogy a tőzsdén ennél magasabb árfolyam is kialakulhat. Úgy gondolom, hogy a kurzus 2007 végére jó eséllyel el fogja érni a 300 forintot.
– Milyen lehetőségeket lát a következő években az árbevétel és a nyereség növelésére? Mi lehet a profitnövekedés motorja?
– A kábeltévé- és az internetpiac hasonló nagyságrendet képvisel az árbevételünkben, de az utóbbi sokkal nagyobb arányban növekszik. Annak ellenére, hogy az internetárak lefelé tartanak, az árbevételen belül a saját hálózaton nyújtott internetszolgáltatás aránya – amely nagyobb fedezettel bír – növekszik. A tőzsdei megjelenés óta egyébként – az addig meglévő 45 ezer mellé – háromezer új ügyfelet szereztünk. Hivatalos profit- és árbevétel-előrejelzéseket az idei és a jövő évre tettünk közzé. Az idei 2 milliárd forintos árbevétel és 107 millió forintos adózott eredmény után jövőre 3 milliárdos forgalommal és 300 milliós adózás utáni profittal számolunk.
– Milyen a verseny a piacokon? Hol kerülhetnek előnybe a versenytársakhoz képest?
– Röviden összefoglalva, kegyetlen. Az árban és a marketingtevékenységben egyre élesebb harcra számítok. Az ADSL-t például annyira olcsón vagyunk kénytelenek adni, hogy gyakorlatilag az első évben semmilyen hasznunk nincs rajta. A versenytársakhoz képest azokon a területeken tudunk előnybe kerülni, ahol saját hálózatunk van. Ahol igazán erősek vagyunk, az Szeged – innen indult a cég –, ott most már a város legnagyobb részén tudunk szolgáltatni. Debrecenben és Baján is elég jelentős hálózatunk van, és természetesen Budapesten is.
– A bevezetést követő sajtótájékoztatón említette, hogy a közeljövőben sor kerülhet tőkeemelésre. Mikorra várható ez?
– Nagy valószínűséggel még ebben az évben. A tőkeemelés volumene valahol 300 és 700 millió forint között lehet, amit beruházásokra, akvizíciókra használnánk fel. Eddig három céggel jutottunk el odáig, hogy ha megvan rá a forrás, akkor a felvásárlás megvalósulhat. Ezeknek a nagyságrendje megközelítőleg 450 millió forint.
– Lesz-e osztalék a 2006-os eredmény után? Milyen osztalékpolitikára számíthatnak a befektetők?
– Túl vagyunk hat éven, amikor nem fizettünk osztalékot, ezalatt csak a növekedésre koncentráltunk. Az az elképzelésem – de ezt természetesen a 2007-es közgyűlés fogja eldönteni –, hogy a 2006-os év után már fizetünk egy kis osztalékot, majd a következő évek eredményeinek függvényében egyre többet. Ennek mértéke az idei – részvényenkénti 7 forintra tervezett – eredmény után részvényenként egy és öt forint között lehet. A növekedést inkább tőkeemelésből finanszíroznánk, a részvényesek pedig eldönthetik, hogy esetleg az osztalékból részt vesznek-e a tőkeemelésben.
– Mi lesz a sorsa a sajátrészvény-állománynak?
– A TvNetWork közel 100 millió forint értékben adott el saját részvényt augusztus 7. óta, ami a bevezetéskori állomány megközelítőleg negyedének felel meg. Egy éven belül el kell adni az egészet, de ezt a továbbiakban nem a tőzsdén keresztül tervezzük, mert nem akarjuk az árfolyamot letörni. A részvényeket az akvizíciókhoz is szeretnénk felhasználni. Az egyik tervezett vásárlás esetében például a vételár 30 százalékát saját részvénnyel fizetjük ki. Persze az is egy lehetőség, hogy egy pénzügyi befektető számára értékesítjük a csomag nagy részét.
– Mekkora lesz a cég tíz év múlva?
– Tíz év az nagy idő. Az elmúlt három és fél évben tízszeres növekedést produkáltunk. Ezeken a piacokon minél nagyobb egy cég, annál hatékonyabb, ezért a következő években a dinamikus terjeszkedésre fogunk koncentrálni. Ezt elsősorban hálózatfejlesztéssel és folyamatos akvizíciókkal érhetjük el.
– Ön szerint kiknek ajánlhatóak TvNetWork-részvények?
– Úgy gondolom, hogy aki az eddigi tőkeemelésekben részt vett, az megtalálta a számítását. A részvényeket elsősorban nem a rövid távú spekulánsoknak, sokkal inkább a hosszabb távon gondolkodó befektetőknek lesz érdemes vásárolni.
