BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vége az árupiaci boomnak?

2006. szeptember 11. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az árupiacon május óta jelentős változások történtek, a Bloomberg által megkérdezett elemzők többsége úgy látja, hogy a 2002 eleje óta tartó árupiaci fellendülés a végéhez ért. A nyersanyagárak visszaesése szakértők szerint a világgazdaság lassabb növekedése és az ezáltal bekövetkező keresletcsökkenés miatt következhet be. Stephen Roach, a Morgan Stanley elemzője ezen piacok kapcsán egyenesen buborékról beszél. A vélemények természetesen megoszlanak – James Gutman, a Goldman Sachs szakelemzője például csupán korrekciónak tekinti az elmúlt hetek visszaesését –, mindent összevetve azonban többségben vannak a csökkenő árfolyamokat valószínűsítők. Az IMF is ezt a tábort erősíti, a leértékelődés és a keresletcsökkenés mértékével kapcsolatban azonban egy múlt heti washingtoni konferencián hangsúlyozták, hogy a világ vezető gazdasági régiói közül Európában és Japánban nem, csupán az Egyesült Államokban várható a gazdasági növekedés lassulása. Technikai alapon vizsgálva, az árupiaci termékek jelentős része közel ötévnyi fellendülést követően középtávon – több hónapos időtávot vizsgálva – eső trendbe került. Az arany árfolyama például a 720 dollár fölötti májusi szintről a 20 százalékos zuhanást jelentő 580 dolláros szintig esett.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet